RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Pogodowy rollercoaster. Prognoza na początek października

W najbliższym tygodniu czeka nas zaledwie kilka słonecznych dni (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
W najbliższym tygodniu czeka nas zaledwie kilka słonecznych dni (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Do wtorku włącznie pogodę w Polsce kształtował będzie układ niskiego ciśnienia znad Białorusi i Rosji sprowadzający do kraju wilgotne i chłodne powietrze z północy. Prócz dużego zachmurzenia mogą występować także burze, a nad morzem i w górach silne porywy wiatru. Pogoda zmieni się już w środę – klin wyżowy znad zachodniej Europy przesunie się nad Polskę i przeważać będzie słoneczna i ciepła pogoda. Jednak synoptycy IMGW zapowiadają, że kolejna zmiana nastąpi w sobotę.

Odprowadzał trumnę z ciałem królowej Elżbiety II. 18-letni gwardzista nie żyje

18-letni Jack Burnell-Williams, który służył w kawalerii i szedł z trumną królowej z Opactwa Westminsterskiego do Wellington, został znaleziony...

zobacz więcej

Z siedmiodniowej prognozy pogody przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w poniedziałek i wtorek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami – zwłaszcza na północy kraju, a we wtorek również na zachodzie. Przelotnie popada, a w poniedziałek pojawią się lokalne burze.


Na Podbeskidziu i w rejonie Podhala opady deszczu okresami umiarkowane lub silne. Wysoko w górach śnieg, a w połączeniu z silnym wiatrem – zamiecie i zawieje śnieżne. 

 

Od 12 do 16 st., na krańcach wschodnich oraz na terenach podgórskich – około 10 st. 

Źródło: IMGW-PIB

 

W nocy temperatura miejscami spadnie do 5 kresek, a najcieplej będzie nad morzem – od 10 do 12 st. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem i w górach okresami silny, południowo-zachodni i zachodni, we wtorek od zachodu słabnący. Porywy wiatru na północy i wschodzie oraz w Karpatach osiągną 70 do 80 km/h, a w Sudetach – początkowo 100 km/h. 

 

Słoneczna pogoda wkroczy od zachodu 

 

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i postępującymi od zachodu rozpogodzeniami. Od 14 do 17 st. nad morzem i w obszarach podgórskich do 19 st. w Wielkopolsce i na Śląsku. 

Eksperci wskazują, że w czwartek i piątek można spodziewać się zachmurzenia umiarkowanego. Będzie 17-21 st., a nieco chłodniej nad morzem, 15-17 st. 

 

Deszczowo, ale nadal ciepło 

 

W sobotę od północnego zachodu zachmurzenie będzie rosnąć, mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Od 16 do 18 st. na północy i w rejonach podgórskich, a na przeważającym obszarze kraju termometry wskażą nawet 20 kresek. 

 

W niedzielę pochmurno z lokalnymi przejaśnieniami. Opady deszczu w całym kraju, najsilniejsze na północy. Od 13 st. nad morzem do 18 na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem wzmagający się do dość silnego, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. 

 

Zobacz także: Zima bez telefonów komórkowych? Eksperci biją na alarm 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej