RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Doktryna nuklearna Rosji nie działa tak samo na zaanektowanych obwodach”

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)
W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mimo deklaracji władz rosyjskich nuklearna doktryna obrony w odniesieniu do zaanektowanych obwodów nie działa tak samo jak w przypadku pierwotnego terytorium rosyjskiego – powiedział ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.

W Rosji fala krytyki dowództwa wojskowego po utracie Łymanu

Odbicie przez wojska ukraińskie Łymanu wywołało w Rosji falę krytyki pod adresem resortu obrony i dowódców odpowiedzialnych za rosyjskie...

zobacz więcej

W piątek Władimir Putin ogłosił włączenie do Rosji czterech ukraińskich obwodów: donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, na terenie których w dniach 23–27 września odbyły się nielegalne i sfingowane „referenda” w tej sprawie. 

 

Ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski był pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy skoro Rosja uznała te ukraińskie obwody, w których przeprowadziła pseudoreferenda, za swoje terytorium, to czy będzie do ich obrony stosować tę samą doktrynę, co do obrony całości państwa, tzn. czy może użyć broni nuklearnej w przypadku utraty tych ziem.  

– Władimir Putin stara się rozszerzyć postanowienia obowiązującej doktryny nuklearnej na kwestie aneksji terytoriów na Ukrainie, jest to oczywiście podejście zdecydowanie bezczelne i w jakiś sposób bandyckie wobec prawa międzynarodowego – powiedział Szatkowski. 

Rekruci w Rosji głodują. Rodziny przerzucają im jedzenie [WIDEO]

Ostatnio internet obiegło nagranie pokazujące, jak zmobilizowani Rosjanie są instruowani, by zabierać na front tampony, podpaski i swoje...

zobacz więcej

– Tu wiarygodność tej doktryny na pewno jest mniejsza niż w odniesieniu do pierwotnego terytorium rosyjskiego – dodał. 

 

Jego zdaniem negatywna reakcja na ewentualne użycie broni nuklearnej to „nie będzie tylko reakcja Zachodu, ale również państw, o których neutralność Rosja zabiega”. Dodał, że chodzi np. o Chiny czy Indie, czyli państwa „które nie chciałyby, by rozszerzać kwestie użycia broni nuklearnej w taki agresywny i ofensywny sposób”. 

 

Przyłączenie okupowanych terytoriów w Donbasie i na południu Ukrainy jest trzecim naruszeniem integralności terytorialnej sąsiedniego kraju formalnie zatwierdzonym przez Kreml. W marcu 2014 r. Rosja dokonała aneksji Półwyspu Krymskiego. 21 lutego, na trzy dni przed inwazją na Ukrainę, Putin ogłosił uznanie samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej za niepodległe państwa.


Rzekoma „obrona rosyjskojęzycznej ludności Donbasu” posłużyła następnie jako propagandowe uzasadnienie wojny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej