RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska z najniższymi cenami energii w UE. Zobacz mapę

Ceny energii. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anna Trzeciakowska komentuje (fot. PAP/Leszek Szymański)
Ceny energii. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Anna Trzeciakowska komentuje (fot. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Inwazja Rosji przeciwko Ukrainie doprowadziła do rekordowych wzrostów cen energii, a te napędzają inflację w całej Europie. Wiceminister klimatu i środowiska poinformowała, że choć trudna sytuacja dotyka wszystkich, to ceny energii w Polsce są dwa razy niższe niż w Szwecji i trzy razy niższe niż we Włoszech i Holandii.

Niemcy, Belgia i Holandia z rekordami inflacji

We wrześniu Niemcy odnotowały gwałtowny wzrost inflacji i według wstępnych szacunków jej poziom to ok. 10 proc. – poinformował Federalny Urząd...

zobacz więcej

We wrześniu energia w strefie euro podrożała o 40,8 proc. rdr.


Ale negatywne zmiany w gospodarce odczuwa cała Unia Europejska. We wrześniu Niemcy odnotowały gwałtowny wzrost inflacji i według wstępnych szacunków jej poziom to ok. 10 proc. – poinformował Federalny Urząd Statystyczny. To najwyższa stopa inflacji w kraju od początku lat 50.


Zobacz także: Rekordowa inflacja w całej strefie euro. Nowe dane Eurostatu

 

Inflacja w Belgii jest najwyższa od 47 lat (11,27 proc.), a w Holandii od II wojny światowej (17,1 proc rdr.).


Eksperci informują, że jest to przede wszystkim wynik szalejących cen energii – zdestabilizowania rynku przez Rosję.

Jak w tej sytuacji Polska radzi sobie na tle innych państw?

OECD obniża prognozy krajów G-20. Fatalne dane dla Niemiec

COVID-19 i rosyjska inwazja związana z windowaniem cen surowców wywołały światowy kryzys. Organizacja Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju (OECD)...

zobacz więcej

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Trzeciakowska poinformowała na Twitterze: „Kolejny dzień z najniższymi w Unii Europejskiej cenami energii na rynku dnia następnego. Blisko 2 razy taniej niż w Szwecji i ponad 3 razy taniej niż we Włoszech i Holandii. Nie zwalniamy tempa i pracujemy w ministerstwie, żeby ceny w Polsce były stabilnie niskie dla wszyskich, w tym w kontraktach terminowych na 2023 rok”.


Zobacz także: Wzrost PKB, inflacja i stopy procentowe w 2023 roku. Najnowsza prognoza PKO BP

 

Wiceszefowa resortu pokazała, że gdy cena w Polsce sięga 103 euro, w Niemczech jest to 209 euro, w Czechach – 227 euro, w Słowacji – 241 euro, we Francji – 287 euro, we Włoszech – 332 euro, a w Grecji – 369 euro.


Litwa, Łotwa i Estonia notują obecnie ceny wahające się między 270 a 276 euro.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej