RAPORT

Prorosyjska era Tuska

78 lat temu gen. „Bór” wydał pożegnalny rozkaz do powstańców

Gen. Tadeusz „Bór” Komorowski (fot. Wkimedia)
Gen. Tadeusz „Bór” Komorowski (fot. Wkimedia)

3 października 1944 r. powstańcy maszerowali do niemieckiej niewoli. Demontowano zapory i barykady przy niemieckich pozycjach. Gen. „Bór” wydał pożegnalny rozkaz do żołnierzy AK.

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Wspomnienia lekarzy

Kilkoro lekarzy – członków Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim, wspomina wydarzenia z tamtych dni....

zobacz więcej

Do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie ludność Warszawy wychodziła ulicami Śniadeckich i 6 Sierpnia do Filtrowej, Żelazną i Al. Jerozolimskimi w kierunku Grójeckiej oraz Grzybowską i Chłodną ku ul. Wolskiej. Z pruszkowskiego obozu tysiące osób trafiło do Rzeszy na przymusowe roboty, głównie w przemyśle zbrojeniowym i rolnictwie. Inni trafili do obozów koncentracyjnych, m.in. do Stutthof.


Na mocy ustaleń kapitulacyjnych powstańcy i cywile usuwali zapory i barykady znajdujące się w pobliżu niemieckich pozycji. Żołnierze Armii Krajowej otrzymali żołd. Nadawano odznaczenia i awanse.


„Z wiarą w ostateczne zwycięstwo naszej słusznej sprawy, z wiarą w Ojczyznę umiłowaną, wielką i szczęśliwą, pozostajemy wszyscy nadal żołnierzami obywatelami Niepodległej Polski, wierni sztandarowi Rzeczypospolitej” – pisał gen. Komorowski „Bór” w pożegnalnym rozkazie do żołnierzy AK.


Gen. Leopold Okulicki „Kobra” został mianowany Komendantem Głównym AK. W Londynie prezydent Rzeczypospolitej Władysław Raczkiewicz ogłosił dwutygodniową żałobę w Polskich Siłach Zbrojnych w Wielkiej Brytanii, we Francji i Włoszech – wszędzie, gdzie wówczas znajdowali się i walczyli polscy żołnierze PSZ.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej