RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zwycięstwo centroprawicy w wyborach do bułgarskiego parlamentu

 Zwycięstwo centroprawicy w wyborach do bułgarskiego parlamentu (fot. Ozgun Tiran/Anadolu Agency via Getty Images)
Zwycięstwo centroprawicy w wyborach do bułgarskiego parlamentu (fot. Ozgun Tiran/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Pierwsze miejsce w niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych w Bułgarii zajęła centroprawicowa partia GERB byłego premiera Bojko Borisowa, która otrzymała 25,4 proc. głosów – poinformowała Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99 proc. kart do głosowania.

Wybory w Bułgarii w cieniu kryzysu. Faworytem sojusznik Tuska

W Bułgarii rozpoczęły się przedterminowe wybory parlamentarne, już czwarte od kwietnia 2021 roku. Wyniki będą znane dziś wieczorem, ale...

zobacz więcej

Do liczącego 240 miejsc jednoizbowego parlamentu trafi siedem partii. Ostateczne wyniki wyborów zostaną ogłoszone najprawdopodobniej w czwartek, gdy do kraju dotrą dokumenty z zagranicy.


Na drugim miejscu w niedzielnym głosowaniu znalazło się centrowe ugrupowanie Kontynuujemy Zmiany byłego premiera Kriła Petkowa – 20,31 proc. głosów. Trzecią siłą polityczną w nowym parlamencie będzie turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód – 13,28 proc. głosów, a za nim rusofilska Wazrażdane – 10,21 proc.


Lewicowa Bułgarska Partia Socjalistyczna uplasowała się na piątym miejscu z 9,31 proc. głosów. Centroprawicowa koalicja Demokratyczna Bułgaria zajęła szóste miejsce z 7,52-procentowym poparciem, a kolejne miejsce zajęła partia byłego premiera Stefana Janewa Bułgarski Progres – 4,68 proc.


Do nowego parlamentu nie wejdzie partia showmana Sławi Trifonowa, która zdobyła 3,68 proc. głosów i nie przekroczyła czteroprocentowego progu wyborczego. To ugrupowanie wygrało wybory w lipcu 2021 r., ale nie zdołało powołać rządu, co doprowadziło do kolejnych wyborów w listopadzie 2021 r.


Po ogłoszeniu wstępnych wyników lider Kontynuujemy Zmiany Kirił Petkow oświadczył, że jego formacja będzie w opozycji i nie ma w planach tworzenia koalicji z GERB oraz tureckim Ruchem na rzecz Praw i Swobód. Lider Wazrażdane Kostadin Kostadinow również ogłosił, że nie dąży do zawiązywania żadnej koalicji. Większość obserwatorów przewiduje nowe wybory w Bułgarii w lutym 2023 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej