RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Waloryzacja 2023. Wiceminister podał, ile wyniesie minimalna emerytura

Wyższa emerytura i renta oznaczają wzrost przyszłorocznej 13. i 14. emerytury (fot. Shutterstock/rsooll)
Wyższa emerytura i renta oznaczają wzrost przyszłorocznej 13. i 14. emerytury (fot. Shutterstock/rsooll)

Najnowsze

Popularne

Szacujemy, że najniższa emerytura wyniesie od marca 2023 r. ponad 1500 zł brutto. Rozważamy zastosowanie waloryzacji kwoto–procentowej z gwarantowanym minimalnym wzrostem – powiedział wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Dodał, że zasady wypłat czternastek będą podobne jak w tym roku.

Rekordowa inflacja w całej strefie euro. Nowe dane Eurostatu

Wzrost z 9,1 do 10 proc. – taka według wstępnych szacunków jest inflacja w strefie euro – poinformował Eurostat. Według raportu urzędu...

zobacz więcej

Wiceminister Szwed zwrócił uwagę, że przyszłoroczna waloryzacja świadczeń emerytalno–rentowych będzie wysoka z powodu inflacji. Wskaźnik waloryzacji będzie znany pod koniec stycznia 2023 r., jednak według rządowych prognoz wyniesie on 13,8 proc. 

 

– Rozważamy zastosowanie waloryzacji kwoto–procentowej z gwarantowanym minimalnym wzrostem. Szacujemy, że najniższa emerytura wyniesie od marca 2023 r. ponad 1500 zł brutto – poinformował wiceszef MRiPS. Obecnie minimalna emerytura wynosi 1338,44 zł brutto. 

 

Wiceminister przekazał, że w budżecie państwa na waloryzację świadczeń zaplanowano około 40 mld zł. 

 

Wyższa emerytura i renta oznaczają także wzrost przyszłorocznej trzynastej i czternastej emerytury. 

Wzrost PKB, inflacja i stopy procentowe w 2023 roku. Najnowsza prognoza PKO BP

W przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 0,9 proc. rdr, natomiast średnioroczna inflacja wyniesie 12,1 proc.; CPI powróci do celu inflacyjnego w 2025...

zobacz więcej

Wypłata czternastek 

 

Wypłatę czternastek w 2023 r. zapowiedział pod koniec września premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami powiatu ryckiego na Lubelszczyźnie. 

 

Wiceminister Szwed poinformował, że zasady wypłat będą podobne jak w tym roku. 

 

– Ostateczna decyzja w sprawie czternastek zapadnie, gdy Rada Ministrów przyjmie projekt. Jesteśmy jednak przygotowani na podobne rozwiązania jak w tym roku – kryterium dochodowe na poziomie 2900 zł i zasada złotówka za złotówkę. Wypłata czternastek także byłaby na przełomie sierpnia i września – przekazał. 

 

W tym roku na pełną kwotę czternastek (równą minimalnej emeryturze) mogły liczyć osoby, których świadczenie podstawowe, np. emerytura i renta, nie przekroczyła 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem wyższym niż ta kwota czternastka była zmniejszana zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Skarb Państwa sprzedał PKO BP część akcji Orlenu

PKO BP kupiło od Skarbu Państwa 14 mln 161 tys. 80 akcji PKN Orlen – przekazał bank w komunikacie. Do zawarcia umowy doszło w czwartek według kursu...

zobacz więcej

Wiceminister poinformował, że w tym roku na 13. i 14. emeryturę i na waloryzację świadczeń rząd przeznaczył 43 mld zł, a w latach 2021-22 jest to łącznie prawie 77 mld zł. 

 

Podkreślił, że wsparcie dla seniorów obejmuje także szereg rozwiązań związanych z łagodzeniem skutków inflacji. To – jak wskazał – m.in. dodatek węglowy, dodatek do ogrzewania elektrycznego i wyższe limity przy zamrożeniu cen prądu. 

 

„Pakiet wsparcia jest szeroki” 

 

– Ten pakiet wsparcia jest szeroki. Dodatków jest dużo, ale oczywiście one są przeznaczone na określony czas. Biorąc to wszystko pod uwagę, w przyszłym roku do seniorów może trafić blisko 100 mld zł – zaznaczył Szwed.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej