RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Amerykański senator: Nieprzewidywalny Putin mógłby zaatakować Polskę

Senator Marco Rubio ostrzega przed zagrożeniem ze strony Władimira Putina (fot. Win McNamee/Getty Images; Contributor/Getty Images)
Senator Marco Rubio ostrzega przed zagrożeniem ze strony Władimira Putina (fot. Win McNamee/Getty Images; Contributor/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Najwyższy rangą Republikanin w komisji ds. wywiadu amerykańskiego Senatu Marco Rubio obawia się, że Rosja może dokonać ataku na NATO-wskie centrum dostaw zaopatrzenia wojskowego dla Ukrainy w takim kraju jak Polska. W CNN ocenił, że zepchnięty do defensywy Władimir Putin staje się bardziej nieprzewidywalny.

Prezydenci państw Europy Środkowo-Wschodniej będący członkami NATO wydali oświadczenie

Ponawiamy nasze poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy; nie uznajemy i nigdy nie uznamy rosyjskich prób zaanektowania...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie 

 

Rubio wskazywał, że Ukraińcy są na drodze do odzyskania wielu terytoriów. Nie chciał jednak przewidywać, jak dużo ich odzyskają. 


– Myślę, że tak naprawdę nie ma sposobu, by Rosja i Putin wygrali tę wojnę – mówił Rubio. 

 

Republikański senator powiedział, że Rosjanie mogą próbować wyznaczyć linie obrony i starać się je utrzymać, koncentrując tam duże siły. – Na pewno nie mają teraz zdolności ofensywnych – dodał. 

 

„NATO będzie musiało odpowiedzieć” 

 

Jego zdaniem obawiający się o swoja pozycję Władimir Putin staje się coraz bardziej nieprzewidywalny. 

 

– Myślę, że jest całkiem możliwe, że może w końcu uderzyć w niektóre miejsc dystrybucji, przez które przechodzi zaopatrzenie wojskowe, w tym wewnątrz Polski – stwierdził. Zadeklarował, że w przypadku ataku na terytorium Polski NATO będzie musiało odpowiedzieć, ale rodzaj tej odpowiedzi będzie zależał od charakteru i siły rosyjskiego ataku. 

 

W miniony piątek prezydent Joe Biden ostrzegł Władimira Putina, by nie próbował ataku na terytorium NATO. Podkreślił, że Sojusz będzie bronić każdego cala swego terytorium. 

 

Zobacz także: Rekruci w Rosji głodują. Rodziny przerzucają im jedzenie [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej