RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zmiany klimatu mają wpływ na ewolucję. Chodzi o nasz gatunek

Epizody klimatyczne współwystępują ze „zwrotami akcji” w naszej ewolucji (fot. lorenza62 / Shutterstock.com)
Epizody klimatyczne współwystępują ze „zwrotami akcji” w naszej ewolucji (fot. lorenza62 / Shutterstock.com)

Najnowsze

Popularne

Zmiany klimatu, jakie trapiły Afrykę setki tysięcy lat temu, mogły wpływać na kluczowe fazy ewolucji człowieka, informują naukowcy na łamach pisma „Nature Geoscience”.  

Dlaczego nie mamy ogonów? Zaskakujące odkrycie naukowców

Dlaczego nie mamy ogona? Właśnie znaleziono molekularną odpowiedź na to tylko z pozoru dziecinne pytanie.

zobacz więcej

Trzy epizody klimatyczne we wschodniej Afryce w ciągu ostatnich 620 tys. lat współwystępują ze „zwrotami akcji” w naszej ewolucji i z rozprzestrzenieniem się naszych odległych przodków.

 

Mimo że we wschodniej Afryce badania dotyczące naszych wymarłych przodków prowadzone są od ponad pół wieku, dotąd nie poznano w pełni kontekstu przyrodniczego, w jakim żyli.

 

Naukowcy analizowali osady w dawnych jeziorach, leżących w pobliżu ważnych stanowisk archeologicznych. Zespół m.in. wydrążył 280 m otwór w dnie jeziora Chew Bahir w południowej Etiopii, wydobywając rdzeń z ziemią, na podstawie którego można zrekonstruować lokalne zmiany klimatyczne.


Na tym obszarze żyli nasi przodkowie, w pobliżu zaś, nad jeziorem Turkana oraz w dolinie rzeki Omo, znajdują się ważne stanowiska archeologiczne, dokumentujące wczesne fazy ewolucji hominidów.

Zdaniem naukowców 620-275 tys. lat temu klimat we wschodniej Afryce był wilgotny i stabilny. Później pojawiły się epizody skrajnej suszy. Mogło dojść do zubożenia ekosystemu i spadku liczebności ludzkich populacji, a nawet wymierania niektórych z nich.

Szympansy mają swoje sposoby na wytwarzanie narzędzi

Od kilku dekad wiadomo, że dzikie szympansy wytwarzają narzędzia. Teraz okazuje się, że szympansy żyjące dziko w Afryce Zachodniej wypracowały, w...

zobacz więcej

Niewielkie, izolowane populacje, musiały zaadaptować się do wymagającego klimatu. Mogło to spowodować zróżnicowanie się grup homininów, a także wyodrębnienie się naszego gatunku.

 

Między 275 tys. a 60 tys. lat temu trwała faza charakteryzująca się dużą zmiennością klimatyczną i zmianami krajobrazu, od bujnej wegetacji i jezior po rozległe wysuszone przestrzenie ze słonymi oczkami wodnymi. W tym czasie widoczne jest przejście od prymitywnych narzędzi kamiennych do wymagających bardziej zaawansowanej obróbki. W tej fazie w Afryce wyodrębnia się Homo sapiens.

 

Przeczytaj też: Lucy nie była pierwsza. Oto nasz (jeszcze starszy) prapradziadek australopitek

 

Okres 60-10 tys. lat temu to największa huśtawka klimatyczna. Zdaniem naukowców fazy panowania łagodniejszego klimatu mogły być okazją dla naszych przodków do migracji z Afryki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej