RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kompromitacja posła Lewicy. Chodzi o dane dotyczące rynku pracy za rządów SLD i obecnie [WIDEO]

– Pod rządami Prawa i Sprawiedliwości tej pracy nie ma i nie będzie – oświadczył w programie Strefa Starcia na antenie TVP Info poseł Lewicy Andrzej Szejna, wywołując tym wesołość osób obecnych w studiu. Obecnie Polska jest według Eurostatu na drugim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem (2,6 proc. zgodnie z metodologią Eurostatu, 4,9 według polskich danych). Rekordowo wysokie było natomiast bezrobocie za czasów Lewicy: w 2003 r. sięgnęło 20 proc.

Eurostat: rekordowo niska stopa bezrobocia w Polsce

Tak jak w miesiącu poprzednim stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu br. wyniosła 2,6 proc. Tym samym Polska ponownie znalazła się na drugim miejscu...

zobacz więcej

Dyskusja rozpoczęła się, gdy przedstawicielka Forum Młodych PiS spytała Szejnę, czy gdyby Lewica doszła do władzy, wzrosłoby obciążenie podatkowe młodych pracowników. „Za rządów Lewicy 19 proc., za rządów PO-PSL 18 proc. a za rządów Prawa i Sprawiedliwości 0 proc” – przypomniała wysokość opodatkowania młodzieży.


Szejna nie odpowiedział na zadane pytanie. – Jeżeli pani myśli, że Prawo i Sprawiedliwość zmniejszyło podatek od dochodów, których większość nie ma, to niech się pani zastanowi. Lepiej pani będzie pod rządami Lewicy – oświadczył twierdząc, że „macie podatki zerowe od tego, co nie macie, bo chyba najbardziej pani zależy, żeby mieć pracę, a pod rządami Prawa i Sprawiedliwości tej pracy nie ma i nie będzie”.


Te słowa wywołały śmiech wielu osób zebranych w studiu. Posłowi przypomniano, że bezrobocie w Polsce jest obecnie rekordowo niskie i jedno z najniższych w UE. Natomiast najwyższe było właśnie za rządów Lewicy. Szejna próbował się bronić, że „było wyższe po AWS-ie czyli po PiS-ie poprzednim” (w koalicyjnym rządzie AWS-UW zasiadali także politycy, którzy później współtworzyli Prawo i Sprawiedliwość, ale znaczna część tamtej ekipy rządzącej przeszła do Platformy Obywatelskiej – red.)– Trzeba zdementować kłamstwo, bo pan poseł kłamie: w 2001 r. wygraliście wybory, a szczyt bezrobocia w Polsce był w 2003 r. – zareagował na twierdzenia Andrzeja Szejny minister Adam Andruszkiewicz.


Szejna udowadniał też pytającej go kobiecie, że „jeśli coś zarabia, to 17 proc. inflacji to zżera to”. Wówczas również włączył się Andruszkiewicz przypominając, że inflacja jest efektem działań Rosji. Na to poseł Lewicy oświadczył, że „inflacja w Unii Europejskiej wynosi 10 proc. (taka stopa inflacji rzeczywiście jest w Niemczech – red.), w Polsce 17 proc.”, co według niego oznacza, że „7 proc. jest zafundowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości”. Na pytanie o inflację w Holandii (również 17 proc.) nie zareagował. 

Wołodźko: Tweet Sikorskiego, czyli sztuka lizusostwa

„Chcemy dialogu z Rosją, taką, jaką ona jest” - mówił przed laty Donald Tusk. Nie bardzo wiadomo, jaki ghostwriter, kiedy i gdzie, napisał mu to...

zobacz więcej

Goście programu omawiali także wykorzystany przez rosyjską propagandę tweet Radosława Sikorskiego, w którym europoseł PO oskarżał Stany Zjednoczone o uszkodzenie gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2. Zdaniem innego eurodeputowanego – Dominika Tarczyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości – Sikorski od dawna w „kwestiach, które są fundamentalne”, wypowiadał się prorosyjsko.


– (Sikorski – red.) mówił: „Rosja powinna być w NATO”. Taka rzecz nie mieściła się w doktrynie politycznej żadnego z państw Zachodu. Rosja nigdy nie będzie w NATO i nikt na Zachodzie poważnie traktujący bezpieczeństwo świata nigdy nie twierdził, że powinna być – przypomniał.


– Nikt (inny – red.) nigdy nie powiedział, że „Putin to nie Stalin”. Sikorski powiedział: „Stalin mordował hurtowo, Putin nie morduje hurtowo”. Powiedział „Rosja to nie jest nasz wróg”. Mówił rzeczy, które historycznie są sprzeczne z faktami, które ze stanem dzisiejszym są sprzeczne z faktami, a są prorosyjskie – wskazywał Tarczyński. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej