RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Der Spiegel: Polska prawica kreuje Niemców na wroga

Olaf Scholz (fot. Omer Messinger/Getty Images)
Olaf Scholz (fot. Omer Messinger/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Cytowany przez DW niemiecki tygodnik „Der Spiegel” uważa, że Niemcy są traktowane przez polską prawicę w kampanii przed przyszłorocznymi wyborami jako wróg. Według autora tekstu „PiS wykorzystuje straty wizerunkowe Berlina w wojnie na Ukrainie oraz wzrost międzynarodowego znaczenia Polski”.

Kaczyński: Niemcy chcieliby w Polsce władzę złożoną ze swoich popychli

Dla nas najpierw jest Polska, a dopiero później Europa – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie. Oceniła...

zobacz więcej

W artykule została przytoczona opinia politologa Piotra Burasa, który miał stwierdzić, że spodziewa się w trakcie kampanii „zdecydowanie antyniemieckich haseł”, a polscy endecy będą traktować Niemców z „nowym poczuciem własnej wartości, wynikającej z zaangażowania po stronie Ukrainy w wojnie z Rosją”, gdyż  „Polska została moralnie i politycznie dowartościowana, natomiast Niemcy stracili na moralnej wiarygodności”.


Autor artykułu ubolewa jednak nad tym, że „polska prawica znacznie przekracza granice uprawnionej krytyki Niemiec, niesłusznie przypisując im jako narodową cechę bezwzględną wolę dominacji, dążenie do zniewolenia, przede wszystkim polskich sąsiadów”. Przytoczono również opinię germanisty Waldemara Czachira, według którego „emocjonalny dystans” Polaków wobec Niemców wynika z poczucia, że „Niemcy nie traktują Polaków z należnym szacunkiem”.


Autor zwrócił uwagę, iż opinia o tym , że „Niemcy roztrwoniły wiele ze swojego moralnego i politycznego kapitału” podczas wojny Rosji z Ukrainą, nie jest charakterystycza tylko dla polskiej prawicy. „PiS ma poczucie, że zdobyło moralną przewagę nad Niemcami i stoi na stanowisku, iż Niemcy nie mają wobec Polaków nic do gadania. Do tego dochodzą jeszcze roszczenia reparacyjne w wysokości 1,3 biliona euro” – napisano.


Jak dodano „nowe poczucie własnej wartości jest dla wielu Polaków źródłem satysfakcji (...)” , ale „stosunek Polaków do Niemców jest pełen sprzeczności”, gdyż „z jednej strony chcą być tacy jak Niemcy, przynajmniej jeśli chodzi o dobrobyt. Z drugiej strony brak szacunku ze strony Niemców jest nie do zniesienia”. 


 Jak napisano „Polacy odrzucają niemieckie połajanki dotyczące demokracji” i w tym kontekście słowa Jarosława Kaczyńskiego o tym, że „Niemcy mają wspaniałą tradycję demokratyczną, z Adolfem Hitlerem na czele” nazwano szyderstwem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej