RAPORT

Prorosyjska era Tuska

85. Parada Pułaskiego. Polacy w USA świętują

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku (Fot. TVP)
Parada Pułaskiego w Nowym Jorku (Fot. TVP)

Najnowsze

Popularne

W Nowym Jorku trwa jedno z najważniejszych świąt amerykańskiej Polonii – 85. Parada Pułaskiego. Słynną Piątą Aleją na Manhattanie maszerują tysiące mieszkających w USA Polaków oraz Amerykanów polskiego pochodzenia. W paradzie wziął także udział burmistrz Nowego Jorku Eric Adams.

Parada Pułaskiego. „Nowy Jork jest Warszawą Ameryki”

Nowy Jork jest Warszawą Ameryki. Jest stolicą polskiej społeczności – mówił w sobotę burmistrz Eric Adams. Przemawiał on na bankiecie 85. Parady...

zobacz więcej

Największe święto amerykańskiej Polonii w Nowym Jorku rozpoczęło się mszą świętą w katedrze Świętego Patryka. Uczestnicy parady maszerują głównym odcinkiem Piątej Alei – od 35. do 55. ulicy. W wydarzeniu biorą udział polskie orkiestry i zespoły ludowe, dzieci z polonijnych szkół, parafie, żołnierze, weterani i goście z Polski – między innymi działacze samorządowi, artyści i przedstawiciele polskiej policji.


– To jest też okazja dla Polaków mieszkających w USA, żeby nawiązać albo odświeżyć kontakty z różnymi osobami i instytucjami z Polski mówi konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który zaprosił także do udziału w paradzie konsula Ukrainy w Nowym Jorku. Na paradę przybyły tysiące mieszkańców Nowego Jorku oraz Polaków z biało-czerwonymi flagami.


Parady Pułaskiego odbywają się w Nowym Jorku od 1937 roku w pierwszą niedzielę października. Hasło tegorocznej brzmi: „Marsz z Sercem, Duszą i Miłością Polonii”.


Honorowym marszałkiem parady jest Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej