RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zwycięstwo Meloni we Włoszech. Morawiecki: W Europie nadchodzi czas zmiany

Partia Bracia Włosi Giorgi Meloni wygrała wybory we Włoszech (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
Partia Bracia Włosi Giorgi Meloni wygrała wybory we Włoszech (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Najnowsze

Popularne

Osobiście cieszę się i gratuluję z całego serca zwycięstwa Giorgii Meloni. Wygląda na to, że w Europie nadchodzi czas zmiany – powiedział premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym podcaście. Według niego, Włosi sami najlepiej wiedzą, co jest dla nich dobre i nikt nie ma prawa kwestionować ich wyborów.

Meloni zaproszona na Ukrainę. W imieniu Zełenskiego

Przewodnicząca partii Bracia Włosi, która wygrała wybory parlamentarne we Włoszech, została zaproszona na Ukrainę. Giorgia Meloni potępiła w piątek...

zobacz więcej

Giorgia Meloni jest liderką partii Bracia Włosi, która w minioną niedzielę wygrała wybory parlamentarne we Włoszech. – Osobiście cieszę się i gratuluję z całego serca zwycięstwa Giorgii Meloni. Wygląda na to, że w Europie nadchodzi czas zmiany. Niektórzy mogą powiedzieć, że ten entuzjazm w szeregach polskiej prawicy wynika z faktu bliskości ideowej prawicy włoskiej, która zwyciężyła w wyborach. To oczywiście prawda, ale niezależnie od wyniku wyborów polski rząd byłby tak, samo chętny do współpracy z nowym włoskim rządem. Powód jest prosty – respektujemy suwerenne decyzje narodów – podkreślił premier w podcaście opublikowanym na platformach społecznościowych, odnosząc się do wyniku wyborów we Włoszech, w których wygrała centroprawica.

 

Według niego, Włosi sami najlepiej wiedzą, co jest dla nich dobre. – I nikt nie ma prawa kwestionować ich wyborów. To elementarz demokracji – ocenił szef polskiego rządu.

 

Przypomniał on, że kilka dni przed wyborami we Włoszech słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej wytworzyły specyficzny klimat. Podczas debaty na amerykańskim uniwersytecie Princeton Ursula von der Leyen została zapytana o wybory we Włoszech, także w kontekście tego, że, jak powiedziała pytająca, niektórzy politycy mają powiązania z Rosją.

 

W swojej wypowiedzi szefowa KE stwierdziła m.in.: „Zobaczymy wynik głosowania we Włoszech. (...) Były też wybory w Szwecji. (...) Jeśli sprawy pójdą w trudnym kierunku, mamy narzędzia, jak w przypadku Polski i Węgier”.

 

Współpraca Polski z Włochami

 

Morawiecki mówił dalej, że z kolei Polska „musi realizować swoje interesy niezależnie od swoich sympatii politycznych”. – Jeśli te sympatie i interesy się zbiegają to świetna konfiguracja. Gdyby jednak sympatie się akurat zbiegały, a nasze interesy były różne, to interesy mają tutaj pierwszeństwo – zaznaczył szef rządu.

Burza we Włoszech. Lider centrolewicy o nadchodzących wyborach rozmawiał w Berlinie

We Włoszech centroprawica i Ruch 5 Gwiazd (Movimento 5 Stelle) krytykują poniedziałkową wizytę w Berlinie, tuż przed niedzielnymi wyborami,...

zobacz więcej

– Jeśli na przykład jutro nowy włoski rząd – wkrótce pewnie powołany – ogłosiłby, że Europa powinna wycofać się ze wspierania Ukrainy, to będę pierwszym, który wyrazi protest wobec takiego stanowiska. Proszę się nie obawiać, nie zrobi tego. Znam poglądy pani Meloni w tej sprawie, wiele razy z nią o tym rozmawiałem i wiem, że możemy liczyć tu na współpracę – powiedział.

 

– Wierzę, że tych pól do współpracy będzie więcej, zwłaszcza, że Polska i Włochy, choć nie sąsiadują geograficznie, są sobie bardzo bliskie – dodał Morawiecki, wskazując, że „zarówno w polskim hymnie pojawia się wątek włoski, jak i we włoskim hymnie pojawia się wątek polski.

 

W polskim hymnie śpiewamy „Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem, złączym się z narodem”. Jak zwrócił uwagę Morawiecki, w ostatnie zwrotce włoskiego hymnu „Fratelli d’Italia” znajduje się wątek o wspólnocie włoskiej i polskiej krwi.Już austriacki orzeł utracił swe pióra, krew włoską z krwią polską pił razem z Kozakiem” („Già l'Aquila d'Austria le penne ha perdute, Il sangue d'Italia, Il sangue Polacco, beve, col cosacco”) – śpiewają Włosi.

 

– Z tego co wiem Włosi nieczęsto pamiętają o tej ostatniej zwrotce, ale przy najbliższej okazji zapytam o ten szczegół Giorgię Meloni – dodał.

 

Von der Leyen o wyborach we Włoszech

 

– Włoskie wybory byłyby zupełnie zwykłym aktem demokratycznym, no właśnie byłyby, bo stało się inaczej, gdyż już od kilku tygodni w całej Europie nasila się kampania o rzekomym triumfie sił skrajnie prawicowych, a niektórzy nawet opatrują te siły epitetem faszystowskich – mówił premier.Ostre przemówienie Meloni hitem sieci. „Tak dla rodziny, nie dla lobby LGBT!” [WIDEO]

Spełnił się koszmar lewicowych mediów i brukselskich urzędników. Wybory we Włoszech wygrała prawica. Internet błyskawicznie obiegają teraz nagrania...

zobacz więcej

Według niego, „ta propaganda jest na tyle skuteczna, że musiała jednak namieszać w głowie nawet szefowej Komisji Europejskiej”. – Bo, jak inaczej zinterpretować te skandaliczne słowa pani przewodniczącej (KE) Ursuli von der Leyen – zaznaczył premier.

 

Jak mówił Morawiecki, na niedawnym spotkaniu w Stanach Zjednoczonych von der Leyen mówiła wiele „o demokracji, o jej różnorodności, o różnorodności systemów prawnych i konstytucyjnych, ale kiedy przyszło tę różnorodność oceniać w praktyce dowiedzieliśmy się, że Komisja Europejska z uwagą będzie przyglądać się sytuacji we Włoszech”. – I, jeśli sprawy pójdą w złym kierunku, to użyje odpowiednich narzędzi. To brzmiało jak groźba wypowiadana z uśmiechem, ale groźba – powiedział Morawiecki.

 

– Dyktat wobec Włochów – albo wybierzecie tak, jak nam się podoba albo zmusimy was do tego siłą. Powiem szczerze, że ręce mi opadają. My wiemy doskonale, że Donald Tusk nie odrobił lekcji brexitu, ale widać teraz wyraźnie, że problem jest szerszy – podkreślił premier.

 

W jego ocenie, „dopóki urzędnicy unijni się nie otrząsną i nie zaczną traktować demokracji na serio, nie zaczną szanować wyborów europejskich narodów, przyszłość Europy jest zagrożona”.

 

Zarzuty o faszyzm

 

Morawiecki zwrócił też uwagę na jedną ciekawostkę z Włoch. – Otóż na zarzuty, że powrót prawicy do władzy we Włoszech oznacza powrót faszyzmu zareagowali przeciwnicy polityczni Giorgii Meloni. Były premier Włoch przeciwnik prawicy – mój imiennik – Matteo Renzi na antenie CNN nazwał zarzuty wobec Meloni o faszyzm fake newsami. Powiedział, że choć jest jej przeciwnikiem politycznym, to w krytyce nie chce sięgać po kłamstwo – podkreślił Morawiecki. – Wystąpił w obronie dobrego imienia swojej ojczyzny, nawet jeśli wiązało się to w jakimś stopniu z obroną swojej przeciwniczki politycznej – dodał.

 

Zdaniem premiera, „Włosi dobrze rozumieją, że kto pluje na swój własny dom, kto go oczernia, kto kala własne gniazdo ten jest niegodny tego domu”. – Może i polska opozycja odrobi, kiedyś tę lekcję – podkreślił szef rządu.


Sama Meloni napisała w piątek w mediach społecznościowych, że „propaganda demonizacji przeciwko nam (partii Bracia Włosi – red.) – trwająca w trakcie całej kampanii elektoralnej – zaostrzyła sytuację i podzieliła Włochów”. „Będziemy pracować, by ich zjednoczyć, ponieważ to nie jest czas na polemiki bądź na podziały, ale to czas odpowiedzialności” – podkreśliła przewodnicząca Braci Włochów.

 

Czytaj także: Zełenski pogratulował Meloni zwycięstwa


„Naszym celem w rządzie będzie reprezentowanie i obrona interesów, i praw wszystkich obywateli” – dodała Meloni.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej