RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Od skrajności w skrajność. Braun i Kamiński cytowani przez rosyjską propagandę

Grzegorz Braun i Michał Kamiński (fot. PAP/Radek Pietruszka, arch.PAP/Paweł Supernak)
Grzegorz Braun i Michał Kamiński (fot. PAP/Radek Pietruszka, arch.PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

Nie tylko Radosław Sikorski stał się narzędziem rosyjskiej propagandy. Pierwszy kanał rosyjskiej, państwowej telewizji Russia1 wykorzystał do propagandowego ataku na Polskę Grzegorza Brauna i Michała Kamińskiego. Pokazano manifestację zwolenników Konfederacji okraszoną obszernymi cytatami Brauna uderzającego w pomoc jaką Polska ofiarowała Ukrainie. Z kolei polityka Platformy Obywatelskiej wykorzystano do ośmieszenia heroicznej walki Ukraińców o niepodległość.

Poseł Lewicy: Sikorski wodą na młyn rosyjskiej propagandy

Nie milkną echa kompromitującego wpisu Radosława Sikorskiego. – To była woda na młyn dla rosyjskiej propagandy – powiedział w programie „Jedziemy”...

zobacz więcej

– Kraje Unii Europejskiej nie przetrwają zimy bez rosyjskiego gazu – powiedziała Olga Skabiejewa, prowadząca program „60 minut” w pierwszym kanale rosyjskiej telewizji, dodając, że „ten fakt zaczynają rozumieć nawet najbardziej rusofobiczne państwa”. Jako przykład propagandystka Kremla podała protest organizowany przez środowiska związane z Konfederacją. – W centrum Warszawy odbył się w sobotę protest, na którym pojawiły się hasła: «Tu jest Polska, a nie Ukropol» ,«Stop ukrainizacji Polski», «Wstrzymać dostawy broni dla Kijowa» .


Skabiejewa stwierdziła, że „Polskie władze nie usłyszały głosu swego narodu”, na dowód czego posłużyła się wypowiedzią Michała Kamińskiego z PO. – Wicemarszałek Senatu, Michał Kamiński, powiedział, że Ukraińcy walczą o prawo do bycia – nie uwierzycie – Ukraińcy walczą o prawo do bycia homoseksualistami. To dosłowny cytat – powiedziała Skabiejewa , która odniosła się do słów Kamińskiego, które wypowiedział kilkanaście dni temu: „ Ukraińcy dzisiaj umierają za prawo bycia homoseksualistą, za prawo bycia lewakiem, prawakiem, katolikiem, prawosławnym bądź ateistą ”.




Następnie pokazano wypowiedź Grzegorza Brauna, który wzywał do „zatrzymania ukrainizacji i polonizacji Polski”, gdyż jak wskazał „sedno tkwi w tym, żeby Polska była polska” i oskarżał polski rząd o „działania, które doprowadziły do depolonizacji i ukrainizacji Polski”.



Wśród zagorzałych zwolenników wspomnianych protestów był także inny lider Konfederacji Krzysztof Bosak, który chwalił się w mediach społecznościowych swoim udziałem w manifestacji. „Wraz z ekipą Ruchu Narodowego na Mazowszu jesteśmy z działaczami Korony Polskiej (Konfederacja Korony Polskiej to oficjalna nazwa partii Brauna - przyp. red.)  na manifestacji #StopUkrainizacjiPolski. Według „Polityka Insight” tylko 8% Polaków uważa, że Polska ma przyjąć wszystkich i bez względu na koszty. Reprezentujemy poglądy większości, którą media przemilczają!” – napisał Bosak na Twitterze.



Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej