RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Apel ambasadora Polski w Moskwie do rodaków. Chodzi o powrót do kraju

Protesty w Rosji przeciwko wojnie na Ukrainie są represjonowane przez kremlowskie służby (fot. Konstantin Zavrazhin/Getty Images)
Protesty w Rosji przeciwko wojnie na Ukrainie są represjonowane przez kremlowskie służby (fot. Konstantin Zavrazhin/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski rekomenduje Polakom przebywającym na terytorium Federacji Rosyjskiej powrót do kraju. Dyplomata od kilku dni przebywa na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdzie odwiedził między innymi Władywostok. Podobne apele wystosowały w tym tygodniu również placówki dyplomatyczne innych krajów.

Łotwa ogłasza stan wyjątkowy na granicy z Rosją

W związku z ogłoszoną przez Władimira Putina mobilizacją rząd Łotwy podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Rosją. Nowe...

zobacz więcej

Ambasador Krzysztof Krajewski w trakcie spotkań z Polonią i Polakami mieszkającymi w rejonie Władywostoku zapewnił naszych rodaków, że w każdej chwili mogą liczyć na pomoc polskich dyplomatów pracujących w Rosji. Rekomendował też rozważenie możliwości powrotu do Polski.


Niektórzy nasi rodacy zastanawiają się i rozważają możliwość powrotu do kraju. Należy pamiętać, że wiele z tych osób mieszka w Rosji od kilkudziesięciu lat, pracuje tutaj; ma rodziny, są to małżeństwa mieszane – powiedział Krajewski Informacyjnej Agencji Radiowej.


Ambasador zaapelował również do Polaków, którzy zamierzają przyjechać do Rosji, aby na razie zrezygnowali z tych planów. W jego ocenie, w obecnej sytuacji częsty kontakt z Polonią i Polakami wzmacnia ich poczucie bezpieczeństwa oraz wieź z Polską.

 

Tłumione pokojowe zgromadzenia

 

Mieszkańcy niektórych rosyjskich miast, w tym sami Rosjanie, organizowali w ostatnich miesiącach protesty przeciwko wojnie na Ukrainie. Demonstracje były tłumione przez służby. Moskwa zaostrzyła też kary dla przeciwników Kremla i chciała kilkunastu lat więzienia za użycie słowa „wojna” na określenie „specjalnej operacji wojskowej sił zbrojnych Rosji na Ukrainie”.

Rosjanie uciekają z kraju. Jest nagranie potężnej kolejki z drona [WIDEO]

Na rosyjsko-gruzińskiej granicy utworzyła się wielokilometrowa kolejka samochodów. Mężczyźni uciekający przed mobilizacją do armii wyjeżdżają z...

zobacz więcej

Ambasada USA przypomniała w wydanym w tym tygodniu komunikacie, że w Rosji „prawo do pokojowych zgromadzeń i wolność wypowiedzi nie są gwarantowane” i poradzono, aby unikać wszelkich publicznych protestów. „Rosyjskie władze aresztowały obywateli USA, którzy brali udział w demonstracjach” – dodała amerykańska placówka dyplomatyczna.

 

W ostatnich dniach podobne apele o wyjazd z Rosji wystosowały też inne kraje do swoich rodaków.

 

Apel ambasady USA w Moskwie do Amerykanów

Obywatele Stanów Zjednoczonych nie powinni podróżować do Rosji, a przebywający już w Rosji powinni natychmiast opuścić ten kraj, gdy pozostają jeszcze ograniczone możliwości wyjazdu – przekazała w tym tygodniu ambasada USA w Moskwie w ostrzeżeniu dotyczącym stanu bezpieczeństwa.

 

W komunikacie podkreślono, że obecnie wyjazd z Rosji jest już utrudniony, a obywatele amerykańscy przebywający w tym kraju powinni sami zorganizować swój wyjazd „tak szybko, jak to możliwe”. 

Po ogłoszeniu mobilizacji wyjechało z Rosji 261 tys. mężczyzn

Po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji 21 września wyjechało z tego kraju 261 tysięcy mężczyzn – poinformował portal Nowaja Gazieta.Jewropa, powołując...

zobacz więcej

„Rosyjski rząd rozpoczął 21 września mobilizację swoich obywateli do sił zbrojnych w celu wsparcia inwazji na Ukrainę. Rosja może odmówić uznania podwójnego obywatelstwa amerykańskiego, odmówić (takim osobom) dostępu do pomocy konsularnej USA, zapobiec ich wyjazdowi z Rosji i nakazać im mobilizację” – przekazała ambasada w oświadczeniu z 27 września zamieszczonym w środę na oficjalnej stronie internetowej.

 

Kanada wezwała obywateli do opuszczenia Rosji

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady wezwało współobywateli do powstrzymania się od wszelkich wyjazdów do Federacji Rosyjskiej, a tych, którzy już przebywają na jej terytorium, do natychmiastowego opuszczenia kraju.

 

„Unikaj wszelkich podróży do Rosji ze względu na wpływ wojny z Ukrainą, w tym częściową mobilizację, ograniczenia transakcji finansowych i coraz bardziej ograniczone możliwości podróży lotniczych. Jeśli jesteś już w Rosji, powinieneś opuścić jej terytorium , gdy jeszcze trasy komunikacyjne pozostają dostępne” – radziło kilka dni temu kanadyjskie MSZ.

 

Kanadyjczycy, którzy mimo wszystko zamierzają pozostać w Rosji, proszeni są o „powściągliwe zachowanie”. „Komunikaty związane z obecną sytuacją są dokładnie sprawdzane przez władze lokalne. Możesz ponieść poważne konsekwencje, jeśli będziesz omawiać, rozpowszechniać lub publikować informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – przestrzega resort.

 

Apel bułgarskiego MSZ

Bułgarski resort spraw zagranicznych wezwał we wtorek obywateli Bułgarii, przebywających na terytorium Rosji, do natychmiastowego wyjazdu z kraju.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Jak oświadczyło MSZ, w związku z coraz bardziej skomplikowaną sytuacją w Rosji, Bułgarzy powinni rozważyć opuszczenie kraju, wykorzystując wszelkie dostępne środki transportu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej