RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wybory w Brazylii. „Najbardziej polaryzujące w historii” tego kraju

Debata przed wyborami prezydenckimi w Brazylii (fot. Rodrigo Paiva/Getty Images)
Debata przed wyborami prezydenckimi w Brazylii (fot. Rodrigo Paiva/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W niedzielę w Brazylii odbywają się wybory powszechne, w których 156 mln obywateli kraju wybiera prezydenta, gubernatorów, 27 z 81 senatorów, 513 parlamentarzystów Izby Deputowanych oraz 1035 deputowanych stanowych. Największe szanse na wygranie wyborów prezydenckich sondaże dawały kandydatowi opozycyjnej lewicy Luizowi Inacio Luli da Silvie.

Prezydent Brazylii szykuje się do wyborów. Zamierza wstąpić do partii

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zamierza urzeczywistnić sygnalizowany od pewnego czasu zamiar i wstąpić formalnie do Partii Liberalnej. Z jej...

zobacz więcej

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 17:00 czasu lokalnego (godz. 22:00 w Polsce). „Niedzielne wybory są najbardziej polaryzującymi w historii Brazylii” – napisał portal Infobae. Według amerykańskiej stacji CNN głosowaniu towarzyszy „bezprecedensowy klimat napięcia i przemocy”.

 

Ubiegający się o reelekcję na urząd prezydenta Jair Bolsonaro mierzy się z Luizem Inacio Lulą da Silvą, walczącym o trzecią kadencję w roli głowy państwa (był już prezydentem w latach 2003-11).

 

Według zamieszczonego w sobotę w dzienniku „Folha de Sao Paulo” badania ośrodka Datafolha na Lulę chce zagłosować 50 proc. ankietowanych, a na Bolsonaro – 36 proc. Sondaż, który dowodzi, że kandydat lewicowej Partii Pracujących może przejąć najwyższy urząd w państwie, został przeprowadzony na próbie 12,8 tys. osób w 310 brazylijskich miastach.

 

Czytaj także: Tony żywności dla mieszkańców faweli w Rio de Janeiro


Wśród kandydatów na prezydenta Brazylii znajdują się także:  Simone Tebet z Brazylijskiego Ruchu Demokratycznego (Movimento Democrático Brasileiro), Ciro Gomes z Demokratycznej Partii Pracy (Partido Democrático Trabalhista), Felipe d'Avila z partii NOVO.


Bolsonaro: brazylijska Amazonia jest w 90 proc. nietknięta. „W tym roku wycięto 300 mln drzew”

Ochrona „płuc świata” - dziewiczych lasów Amazonii - jest jednym z głównych tematów przed wyznaczonymi na 2 października wyborami prezydenckimi w...

zobacz więcej

Kandydaci na prezydenta oddali już swoje głosy w niedzielnych wyborach. Lula zagłosował w mieście São Bernardo do Campo, Bolsonaro w Rio de Janeiro, Tebet udała się do lokalu wyborczego w Campo Grande, Gomes w mieście Fortaleza, D’Avila oddał głos w São Paulo.

 

Jak podaje portal „G1”, po głosowaniu Bolsonaro powiedział, że „czyste wybory muszą być respektowane”.


W brazylijskim systemie wyborczym by wygrać, kandydat na prezydenta musi zdobyć ponad 50 proc. głosów. Jeśli żaden nie przekroczy progu, 30 października odbędzie się druga tura głosowania między dwoma kandydatami z największym poparciem.


Co proponują Bolsonaro i Lula?


67-letni Bolsonaro ubiega się o reelekcję z ramienia konserwatywnej Partii Liberalnej. W kampanii skupił się na kwestii zwiększenia wydobycia surowców naturalnych, prywatyzacji spółek publicznych i generowaniu bardziej zrównoważonej energii w celu obniżenia cen.

 


76-letni Lula podkreślał w kampanii konieczność usunięcia ze stanowiska Bolsonaro i przytaczał osiągnięcia okresu swojej prezydentury – podała CNN. Opuszczający stanowisko w 2011 roku z poparciem sięgającym 90 proc. Lula obiecał w kampanii wprowadzenie nowego systemu podatkowego, który pozwoli na wyższe wydatki publiczne. Zobowiązał się również do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i wylesiania Amazonii.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej