RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosyjscy neonaziści w gronie „wagnerowców”. Nawołują do torturowania jeńców

W agresji biorą udział także rosyjscy neonaziści (fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum; Wikmedia)
W agresji biorą udział także rosyjscy neonaziści (fot. ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum; Wikmedia)

Związana z tak zwaną Grupą Wagnera rosyjska neonazistowska bojówka Rusicz walczy na Ukrainie i dopuszcza się okrucieństw; otwarcie nawołuje też do zabijania i torturowania ukraińskich jeńców – alarmuje brytyjski dziennik „Guardian”.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosjanie stracili już 60 tys. żołnierzy

Około 500 żołnierzy rosyjskich zostało zabitych w ciągu ostatniej doby przez siły ukraińskie. Łączne starty armii rosyjskiej w Ukrainie...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Wiadomość opublikowana 22 września na kanale organizacji Rusicz na Telegramie wzywa do zabijania jeńców „na miejscu”. Bojówka wzywa również do „usuwania części ciała” schwytanych ukraińskich żołnierzy - powiadomiono na łamach „Guardiana”.


Rusicz, otwarcie neonazistowska grupa, z dużą dozą prawdopodobieństwa działająca w imieniu Kremla, promowała popełnianie zbrodni wojennych w czasie tego konfliktu – powiedział Adam Hadley, który kieruje wspieraną przez ONZ londyńską inicjatywą Tech Against Terrorism. – Mimo twierdzeń Putina działania (bojówki) Rusicz podczas tej (inwazji) pokazują niepokojącą obecność grup neonazistowskich, dopuszczających się okrucieństw w imieniu (rosyjskich władz) – dodał Hadley.


Zbrodnie w Syrii i na Ukrainie


Bojownicy Rusicz, znani z brutalności w Syrii i w wojnie przeciwko Ukrainie w 2014 roku, byli widziani w Donbasie oraz obwodach charkowskim i chersońskim – powiadomił „Guardian”, powołując się na ogólnodostępne źródła.


Administracja USA nałożyła w sierpniu sankcje na grupę Rusicz wraz z jej przywódcami Aleksiejem Milczakowem i Janem Pietrowskim. Bojówka walczy na Ukrainie od ośmiu lat i jest powiązana z prywatną firmą najemniczą, tak zwaną grupą Wagnera. „Wagnerowcami” kieruje oligarcha Jewgienij Prigożyn, nazywany „kucharzem Putina”.


– Wzywamy inne państwa demokratyczne, by rozważyły nałożenie znaczących sankcji na grupę Rusicz i zbadały, czy odpowiednie byłoby uznanie (tej bojówki) lub grupy Wagnera za organizację terrorystyczną – powiedział Hadley. – Sądzimy, że (nałożenie ograniczeń na grupę) Rusicz prawie na pewno znacznie zredukowałoby jej zdolność do koordynacji ataków, werbowania bojowników i szerzenia propagandy przy użyciu platform internetowych i komunikatorów – dodał.


We wpisie grupy Rusicz w serwisie Telegram zawarto szczegółowe instrukcje dotyczące „pozbywania się” wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy. Zalecono mordowanie jeńców i żądanie okupu od ich rodzin w zamian za zwrócenie ciał zabitych. Polecono również, by jeńców nie zgłaszać dowódcom lub zgłaszać ich jako rannych i umierających - przekazał „Guardian”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej