RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Końcowy raport Niemców ws. katastrofy na Odrze. Wskazują na algi

Katastrofa na Odrze. Zginęły tysiące ryb (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Katastrofa na Odrze. Zginęły tysiące ryb (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Końcowy raport niemieckich ekspertów na temat masowego umierania ryb w Odrze pozostawia otwartą kwestię dokładnej przyczyny katastrofy – podaje portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. Nie wiadomo co doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, które sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi.

Była działaczka PO: Sikorski powinien być wyrzucony, a Tusk udaje, że to alkotweet

Gdy Aleksandra Wasilewska mówiła kolegom z PO, że Małgorzata Kidawa-Błońska to zły kandydat na prezydenta, została wyrzucona z partii. Dziś ocenia,...

zobacz więcej

Naukowcy z krajowej grupy ekspertów przedstawili wyniki swoich analiz i potwierdzili masowe rozprzestrzenienie się toksycznego glonu jako najbardziej prawdopodobnej przyczyny katastrofy ekologicznej. 


Jednak źródło, które doprowadziło do niezwykle wysokiego stężenia soli w wodzie, co sprzyjało rozmnażaniu się toksycznej algi, pozostało niejasne „z powodu braku dostępnych informacji” – poinformowali eksperci.


Zobacz także ->  Niemcy: „Zawartość rtęci poniżej normy”. Badania obalają tezy polityków PO

 

Niemieckie ministerstwo środowiska podkreśliło w piątek, że wprowadzona sól spowodowała masowe rozmnażania się algi Prymnesium parvum. 


Glony wytworzyły toksyczną substancję, która doprowadziła do masowej śmierci ryb, a także innych organizmów, takich jak ślimaki i małże. Jednak dokładne źródło soli, innych pierwiastków i substancji chemicznych jest niejasne – czytamy w raporcie. Nie jest też jasne, jak glony, które normalnie występują w wodach przybrzeżnych, trafiły w głąb lądu.


Zobacz także ->  „Była rtęć”. Europoseł PO broni Tuska

 

Ogólnie rzecz biorąc, analizy niemieckich ekspertów wskazały na „wieloprzyczynowe mechanizmy działania”, które doprowadziły do śmierci zwierząt. Wysokie temperatury i niski poziom opadów pogorszyły sytuację, ponieważ w rezultacie wzrosło stężenie szkodliwych substancji.


Nie potwierdziły się tym samym doniesienia polityków PO, w tym Donalda Tuska, o gigantycznym stężeniu rtęci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej