RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Uszkodzenia rurociągów Nord Stream. Alarmujący raport ONZ

Do atmosfery dostają dziesiątki tysięcy kg gazu na godzinę (fot. PAP/EPA/SWEDISH COAST GUARD)
Do atmosfery dostają dziesiątki tysięcy kg gazu na godzinę (fot. PAP/EPA/SWEDISH COAST GUARD)

Jak ocenia Program Środowiskowy ONZ (UNEP) uszkodzenia rurociągów Nord Stream mogły doprowadzić do największej w historii pojedynczej emisji metanu, gazu bardzo szkodliwego dla środowiska, do atmosfery.

Duńska Agencja Energii: Gaz z Nord Stream 2 przestał wyciekać

„Przestał wyciekać gaz z rurociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od Bornholmu” – podała w sobotę Duńska Agencja Energii.

zobacz więcej

Jak poinformował UNEP dużą chmurę wysoko skoncentrowanego metanu wykryli w tym tygodniu na zdjęciach satelitarnych naukowcy z powiązanego z UNEP Międzynarodowego obserwatorium Emisji Metanu (IMEO).


Metan jest gazem cieplarnianym o wiele bardziej groźnym dla atmosfery niż dwutlenek węgla, który jednak utrzymuje się w atmosferze o wiele dłużej. Agencja Reutera cytuje ocenę rosyjskiego Gazpromu, według którego do atmosfery mogło przedostać się około 800 mln metrów sześciennych gazu.


Z kolei według naukowców z firmy GHGSAT, zajmującej się analizą obrazów satelitarnych, z czterech punktów uszkodzeń rurociągów wydobywa się 22 920 kg gazu na godzinę. – To bardzo dużo, jeśli się zważy, że od wykrycia pierwszego uszkodzenia minęły cztery dni – powiedział przedstawiciel firmy.


– To jest najprawdopodobniej największa pojedyncza emisja (metanu), jaką kiedykolwiek wykryto. Nie jest to pomocne w momencie, w którym musimy absolutnie zmniejszyć emisje – powiedział Reuterowi szef IMEO Manfredi Caltagirone.


Dodał, że emisja powinna stopniowo zmniejszać się, ale łączna ilość metanu, który przedostał się do atmosfery może być większa niż ta, która przedostała się w grudniu ubiegłego roku z pól wydobywczych w Zatoce Meksykańskiej. Ocenia się że przedostało się wówczas do atmosfery około 40 tys. ton metanu w ciągu 17 dni.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej