RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wybory uzupełniające w Czechach. Nie przeszedł żaden kandydat lewicy i liberałów

Zmienia się ponad 30 procent składu czeskiego Senatu.(fot. Shutterstock)
Zmienia się ponad 30 procent składu czeskiego Senatu.(fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) wygrała w piątek i w sobotę uzupełniające wybory do Senatu przed chadecją (KDU-CzSl) i opozycyjnym ruchem Ano byłego premiera Andreja Babisza. Przewodniczącym izby najprawdopodobniej pozostanie Milosz Vystrczil, który obronił mandat w mieście Igława.

Były premier Czech przed sądem

Rozpoczął się proces Andreja Babisza, byłego premiera Czech i prawdopodobnego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jest on...

zobacz więcej

ODS zyskała osiem mandatów z 27, które rozdzielano w wyborach uzupełniających. Współtworzący rząd chadecy z Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej - Czechosłowackiej Partii Ludowej obronili siedem swoich mandatów. Opozycyjny ruch Ano byłego premiera Babisza także może mówić o sukcesie, bo po wprowadzeniu kolejnych trzech senatorów będzie mogło utworzyć w izbie wyższej samodzielne koło dysponując łącznie pięcioma senatorami.


Najsilniejszym klubem pozostaną ODS wspólnie z konserwatystami z TOP 09 i wszystko wskazuje na to, że mandat przewodniczącego izby ponownie zostanie powierzony Vystrczilowi. Jego walka o mandat w Igławie przeciwko kandydatce związanej z byłym premierem Janą Nagyovą i ostateczne jego zwycięstwo traktowano jako symbol popularności rządzącej większości.


Część obserwatorów jest zdania, że uzyskanie 40 proc. głosów przez mało znaną Nagyovą świadczy o zużyciu się polityków z tradycyjnego establishmentu. Inny wskazują, że Nagyova popularność zawdzięcza procesowi o nieprawidłowości w pozyskiwaniu dotacji europejskich, w którym na ławie oskarżonych zasiada razem z Babiszem.


Wybory uzupełniające do senatu potwierdziły odwrócenie się wyborców od lewicy. Żaden z kandydatów socjaldemokratycznych nie dostał się do izby wyższej parlamentu. Według nieoficjalnych obliczeń w wyborach uczestniczyło 19,44 proc. wyborców, co jest o 4 punkty procentowe lepszym wynikiem niż w wyborach uzupełniających do Senatu, które przed sześcioma laty organizowano w tych samych obwodach.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej