RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Merkel chce włączenia Rosji w planowanie bezpiecznej Europy

Była kanclerz Angela Merkel (fot.  Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Była kanclerz Angela Merkel (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Była kanclerz Angela Merkel drugi raz w tym tygodniu wywołała poruszenie swoją wypowiedzią na temat Rosji. W czwartek podczas uroczystości z okazji „1110 lat Goslar” powiedziała, że w dłuższej perspektywie należy pracować nad ogólnoeuropejską architekturą bezpieczeństwa obejmującą również Rosję.

Rosjanie ostrzelali kolumnę samochodów. Zginęły 24 osoby w tym 13 dzieci

Co najmniej 24 osób, w tym 13 dzieci, zginęło w ostrzelanej przez siły rosyjskie kolumnie samochodów w powiecie kupiańskim w obwodzie charkowskim...

zobacz więcej


Angela Merkel od zakończenia swojej kanclerskiej kadencji rzadko występuje publicznie. Od objęcia urzędu przez Olafa Scholza nie słychać o niej prawie nic. Teraz jednak Merkel wystąpiła dwa razy w jednym tygodniu. Najpierw była na uroczystości otwarcia „Fundacji Helmuta Kohla”, teraz przemówiła na uroczystości z okazji „1110 lat Goslar” – pisze portal Focus Online.


Podobnie jak na początku tygodnia, Merkel znów mówiła o wojnie na Ukrainie. Zaznaczyła, że nie komentuje polityki obecnego rządu federalnego, ale stwierdziła, że „24 lutego 2022 r. wyznacza głęboką cezurę”. Wszak rosyjska wojna napastnicza była „największym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego w Europie od czasów II wojny światowej”. Następnie dodała, że w dłuższej perspektywie należy pracować nad paneuropejską architekturą bezpieczeństwa, „uwzględniającą również Rosję”.


„Niezwykłe oświadczenie, na dzień przed tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin ma ogłosić aneksję kolejnych czterech ukraińskich terytoriów” – zauważa portal.


Nowe relacje z Rosją?


Na początku tygodnia podczas wystąpienia w „Fundacji Helmuta Kohla” Merkel powiedziała, że jeśli polityka Kohla miałaby być stosowana do dzisiaj, to „należałoby zawsze myśleć także o tym, co obecnie jest tak nie do pomyślenia, po prostu nie do wyobrażenia – a mianowicie, że można na nowo rozwijać coś w rodzaju relacji z Rosją”.

Odchodzący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w piątek skomentował wystąpienie Merkel w Goslar, pisząc na Twitterze, że ta „obsesja byłej kanclerz na punkcie terrorystycznej Rosji wprawia w osłupienie. W dniu, w którym Putin zagrabia 15 proc. Ukrainy, pani Merkel zachwyca się »włączeniem Rosji« do europejskiej architektury bezpieczeństwa. Brzmi to prawie perwersyjnie dla Ukrainy”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej