RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Gazprom wstrzymał tranzyt gazu przez Austrię

Gazprom twierdzi, że to skutek zmian regulacyjnych w Austrii (fot. Shutterastock))
Gazprom twierdzi, że to skutek zmian regulacyjnych w Austrii (fot. Shutterastock))

Rosyjski państwowy koncern paliwowy Gazprom poinformował w sobotę o wstrzymaniu tranzytu gazu przez Austrię – podała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie koncernu.

Konektor gazowy połączył Bułgarię z Grecją

W stolicy Bułgarii, Sofii, oficjalnie otwarto konektor gazowy łączący ten kraj z Grecją. Rurą płynie gaz z Azerbejdżanu. Azerski gaz będzie...

zobacz więcej


Swoją decyzję Gazprom uzasadnił odmową potwierdzenia zleceń określających ilość tłoczonego tranzytem surowca przez austriackiego operatora sieci przesyłu gazu.


Rosjanie stwierdzili, że austriacki regulator rynku gazu nie przydzielił im wystarczających mocy przesyłowych przez system gazociągów, by mogli spełnić swoje zobowiązania wobec odbiorców we Włoszech.


Gazprom dodał, że jest to skutek zmian regulacyjnych w Austrii, które nastąpiły w końcu września. Poinformował też, że w celu rozwiązania problemu współpracuje z odbiorcami z Włoch.

Rosja jeszcze przez agresją na Ukrainę spekulowała cenami gazu, by w już po ataku na swojego sąsiada zacząć regularnie wstrzymywać dostawy błękitnego paliwa na Zachód, powodując zwyżkę jego ceny na rynkach. Dodatkowo sama wykluczyła z przesyłu gazociąg jamalski, biegnący przez Polskę, nakładając sankcje na jego polskiego operatora.Rosjanie obecnie dostarczają Europie gaz przez gazociągi biegnące przez Ukrainę oraz Turcję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej