RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy uruchomili elektrownie na węgiel brunatny

Do wznowienia pracy gotowych jest pięć bloków (fot. Shutterstock)
Do wznowienia pracy gotowych jest pięć bloków (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Od 1 października w Niemczech koncerny mają prawo podłączyć do sieci dodatkowe elektrownie zasilane węglem brunatnym – informuje portal dw.com. W związku z wojną w Ukrainie w ostatnich miesiącach przygotowano do wznowienia pracy pięć odłączonych wcześniej bloków.

Konektor gazowy połączył Bułgarię z Grecją

W stolicy Bułgarii, Sofii, oficjalnie otwarto konektor gazowy łączący ten kraj z Grecją. Rurą płynie gaz z Azerbejdżanu. Azerski gaz będzie...

zobacz więcej


Rozporządzenie w tej sprawie zostało uchwalone przez rząd pod koniec września i opublikowane w dzienniku urzędowym w piątek wieczorem. Koncern RWE już poinformował, że bloki RWE „powinny ruszyć w najbliższych dniach".

 

Bloki zasilane węglem brunatnym mają pomóc w ograniczeniu ilości gazu ziemnego używanego do produkcji energii elektrycznej.

 

Według instytutu Fraunhofer w 2022 roku z węgla brunatnego pochodzi prawie 19 procent całej energii zużywanej w Niemczech.

W ostatnim czasie na rynek energii powróciły dwie elektrownie zasilane węglem kamiennym. W nadchodzących tygodniach mają do nich dołączyć kolejne. Minister gospodarki i ochrony klimatu Robert Habeck (Zieloni) ocenił, że powrót do energetyki węglowej jest w obecnej sytuacji nieunikniony.Niemiecki rząd zapewnia jednak, że „cel, jakim jest odejście od węgla do roku 2030, pozostaje bez zmian”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej