RAPORT

Pogarda

Meloni zaproszona na Ukrainę. W imieniu Zełenskiego

Wołodymyr Zełenski zaprasza Giorgię Melonia na Ukrainę (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
Wołodymyr Zełenski zaprasza Giorgię Melonia na Ukrainę (fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)

Najnowsze

Popularne

Przewodnicząca partii Bracia Włosi, która wygrała wybory parlamentarne we Włoszech, została zaproszona na Ukrainę. Giorgia Meloni potępiła w piątek nielegalną aneksję czterech ukraińskich terytoriów do Rosji. W sobotę szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak – podczas rozmowy telefonicznej z przewodniczącym komisji włoskiego parlamentu ds. nadzoru nad służbami (COPASIR) Adolfem Urso – podkreślił, że ważne jest, aby Ukraina otrzymywała wiarygodne gwarancje bezpieczeństwa międzynarodowego.

Włoski dziennik atakuje Meloni. „Czy przybliży Włochy do Warszawy?”

Ponieważ Bracia Włosi (Fratelli d’Italia) są częścią obozu suwerenistów, to zasadne jest pytanie, czy partia ta przybliży kraj bardziej do Warszawy...

zobacz więcej

O zaproszeniu Meloni na Ukrainę – w imieniu prezydenta Zełenskiego – poinformowano 1 października po rozmowie przewodniczącego Urso z Andrijem Jermakiem.

 

Włoska agencja informacyjna ANSA powiadomiła, że Jermak pogratulował Meloni zwycięstwa w niedzielnych wyborach i wyraził nadzieję na „realizację stanowiska” wyrażającego poparcie dla Ukrainy po zaprzysiężeniu nowego włoskiego rządu. Gabinet zostanie utworzony przez blok centroprawicy.

 

„By Włochy stały się gwarantem bezpieczeństwa dla Ukrainy”

 

Jak podała ANSA, powołując się na notę biura prezydenta w Kijowie, rozmówcy podkreślili potrzebę dialogu na wysokim szczeblu. Jermark zacytował „Kijowski Traktat Bezpieczeństwa” przygotowany przez międzynarodową grupę ds. gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. Rekomendacje dotyczące przyszłych gwarancji przedstawili 13 września szef biura prezydenta Zełenskiego i były sekretarz generalny NATO Anders Rasmussen. Jermak zapowiedział, że wyśle ten dokument do Włoch w celu jego sprawdzenia.

 

Czytaj także: Deklaracja o przyszłości UE. Przewodnicząca partii Bracia Włosi złożyła podpis


– Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby Włochy stały się jednym z gwarantów bezpieczeństwa dla Ukrainy – zaznaczył.

 

Meloni potępiła decyzję Putina ws. aneksji ukraińskich terytoriówW czasie rozmowy z szefem komisji ds. służb specjalnych, wywodzącym się z partii Bracia Włosi, Jermak położył nacisk na znaczenie reakcji na nielegalne „głosowania”, przeprowadzone przez Rosję na okupowanych przez nią terenach Ukrainy. W piątek Władimir Putin ogłosił na podstawie pseudoreferendów aneksję czterech regionów sąsiedniego kraju.

Burza we Włoszech. Lider centrolewicy o nadchodzących wyborach rozmawiał w Berlinie

We Włoszech centroprawica i Ruch 5 Gwiazd (Movimento 5 Stelle) krytykują poniedziałkową wizytę w Berlinie, tuż przed niedzielnymi wyborami,...

zobacz więcej

Przyszła włoska premier oświadczyła w piątek, że zagarnięcie przez Rosję obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego „nie ma żadnej wartości prawnej i politycznej”. Liderka prawicowej partii Bracia Włosi zaznaczyła, że referenda, które były „farsą”, odbyły się „pod gwałtowną militarną okupacją”.

 

– Putin pokazuje po raz kolejny swoją neoimperialistyczną wizję na wzór sowiecki, która zagraża bezpieczeństwu całego kontynentu europejskiego. To dalsze pogwałcenie przez Rosję reguł koegzystencji między państwami potwierdza konieczność zwartości i jedności zachodnich demokracji – oceniła Meloni.

 


Tuż po wyborach, dziękując prezydentowi Zełenskiemu za gratulacje, włoska polityk zapewniła go na Twitterze: „Może pan liczyć na nasze lojalne poparcie dla sprawy wolności narodu ukraińskiego”.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej