RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Brytyjski admirał: Rosja może uderzyć w satelity w kosmosie

Rosja może uderzyć w satelity w kosmosie (fot.  ESA/NASA via Getty Images)
Rosja może uderzyć w satelity w kosmosie (fot. ESA/NASA via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja może przeprowadzać ataki w kosmosie – ostrzegł szef brytyjskich sił zbrojnych Tony Radakin w wywiadzie dla dziennika „The Telegraph”. Według admirała, gdyby Rosja przeprowadziła ataki na satelity, sprowokowałoby to „silną reakcję” NATO.

Szef brytyjskich sił zbrojnych: Zwycięstwo Putina na Ukrainie „nie jest już nieuniknione”

Główne siły Rosji są „dziesiątkowane” i nie jest już nieuniknione, że wygrają na Ukrainie – ocenił w rozmowie z BBC szef brytyjskich sił zbrojnych...

zobacz więcej

W opublikowanym w piątek wywiadzie na łamach „The Telegraph” brytyjski szef Sił Zbrojnych ostrzegł, że Rosja może prowadzić wojnę przeciwko Zachodowi w kosmosie oraz może zaatakować zachodnie systemy łączności również na dnie oceanów.

 

„(Rosja) ma możliwości w przestrzeni kosmicznej. Widzieliśmy przykład tego pod koniec ubiegłego roku, kiedy zestrzeliła obiekt w przestrzeni kosmicznej, co pozostawiło ogromny wrak. Rosja ma możliwości nuklearne, Rosja ma możliwości podwodne” – podkreślił admirał.

 

„Zdecydowana odpowiedź państw NATO”

 

Radakin wstrzymał się z przypisaniem Rosji winy za spowodowanie eksplozji gazociągu Nord Stream, dopóki jeszcze trwa śledztwo, ale ostrzegł: „Rosja ma możliwość (spowodowania) zakłóceń na innych obszarach oprócz tego, co robi na Ukrainie, co robi z energią i co robi w tych bitwach dyplomatycznych i informacyjnych”.

 

Czytaj także: Podwodna aktywność Rosji. Ostrzeżenie Wielkiej Brytanii


Choć zniszczenie satelitów, tak jak uszkodzenie rurociągów, nie wiąże się z bezpośrednimi ofiarami ani nie jest atakiem na terytorium innego państwa, Radakin zapewnił, że gdyby Rosja zaatakowała krytyczną infrastrukturę narodową, czy to podwodne kable – którymi jest przesyłane ponad 95 proc. światowej informacji – czy w przestrzeni kosmicznej, wywołałoby to zdecydowaną odpowiedź państw NATO.


Przypomnijmy, że w 2021 roku Rosja zestrzeliła niedziałającego satelitę, w ramach testu wojskowego. „15 listopada Ministerstwo Obrony z powodzeniem przeprowadziło próbę, w wyniku której został zniszczony rosyjski aparat kosmiczny Celina-D, znajdujący się na okołoziemskiej orbicie od 1982 r.” – podał wówczas rosyjski resort.


Operację Kremlu skrytykowały Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał działania Rosji „nierozsądnymi” i podkreślił, że są one świadectwem opracowywania przez Moskwę nowych rodzajów uzbrojenia.

Brytyjski admirał: Putin jest pod presją

Prezydent Rosji Władimir Putin jest pod presją, ma coraz więcej problemów i ponosi klęskę, jeśli chodzi o cele strategiczne i militarne –...

zobacz więcej

Radakin podkreślił, że pomimo wielu zagrożeń ze strony Rosji Brytyjczycy „powinni mieć pewność, że nasze życie będzie bezpieczne, nasza gospodarka będzie chroniona”. „Powinniśmy wykazywać się determinacją. Czasami możemy mieć do czynienia z pewnymi krótkoterminowymi naciskami, ale zamierzamy przezwyciężyć presję, którą Rosja próbuje narzucić na nasze życie” – zadeklarował dowódca brytyjskich sił zbrojnych.

 

Radakin wyraził opinię, że pomimo całej retoryki prezydenta Władimira Putina „Rosja nie chce wojny nuklearnej”. „Rosja nie chce wojny z NATO. Rosja nie chce wzmagać międzynarodowej determinacji w jeszcze większym stopniu, niż ma to miejsce (obecnie), bo to tworzy jeszcze większe problemy dla Rosji tu i teraz” – powiedział.

 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


„Kraje dostosowują swoją politykę energetyczną tak, że kupują mniej energii z Rosji w tym roku i będą dążyć do tego, aby odzwyczaić się od rosyjskiej energii w przyszłych latach. To ważne, ponieważ front bitwy znajduje się nie tylko na fizycznym terytorium na Ukrainie” – wyjaśnił brytyjski admirał.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej