RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wchodzi w życie „rejestr ciąż”? Zdecydowane stanowisko ministerstwa zdrowia

Rozbudowania karty pacjenta wymaga od Polski Komisja Europejska (fot. Shutterstock/SeventyFour)
Rozbudowania karty pacjenta wymaga od Polski Komisja Europejska (fot. Shutterstock/SeventyFour)

Najnowsze

Popularne

Dziś nie wchodzi w życie żaden rejestr ciąż. Takowego nigdy nie było, nie ma i nie będzie. Rozbudowujemy jedynie elektroniczną Kartę Pacjenta. Prosimy wszystkie media o odpowiedzialność za słowo – zaapelowało w sobotę Ministerstwo Zdrowia.

Manipulacje PO o „rejestrze ciąż”. Ministerstwo Zdrowia prostuje

Politycy Platformy Obywatelskiej z Donaldem Tuskiem i Borysem Budką na czele atakują rząd i twierdzą, że Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić...

zobacz więcej

W sobotę media informują o tym, że „ruszył ministerialny obowiązkowy rejestr ciąż”.


„Prosimy wszystkie media o odpowiedzialność za słowo. Dziś nie wchodzi w życie żaden rejestr ciąż. Takowego nigdy nie było, nie ma i nie będzie. W związku z wymogami na szczeblu Komisji Europejskiej, dla dobra pacjentów i pacjentek rozbudowujemy jedynie elektroniczną Kartę Pacjenta” – napisał resort zdrowia w sobotę na Twitterze.


Na początku czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie, na podstawie którego w Systemie Informacji Medycznej znajdą się informacje o m.in. alergiach, grupie krwi i ciążach. Obligatoryjność raportowania danych wchodzi w życie 1 października.


Resort zdrowia już w czerwcu podkreślał, że rozporządzenie nie tworzy żadnych rejestrów, a jedynie poszerza zakres danych raportowanych w ramach systemu informacji medycznej. To z kolei – jak wskazał resort – jest wynikiem zaleceń wypracowanych przez zespół, który został powołany przez Komisję Europejską. Zespół ten miał wypracować standard raportowania medycznego, który ułatwi pracę lekarzy w ramach coraz szerszego zakresu danych medycznych, które podlegają digitalizacji.


Co to jest „rejestr ciąż”?

 

Zdaniem MZ zmiany przełożą na zwiększenie dostępności i przejrzystości informacji przekazywanych do Systemu Informacji Medycznej, co usprawni pracę personelu medycznego, ułatwi obieg dokumentacji medycznej i ograniczy koszty jej udostępniania.


Wśród danych, które pojawią się w SIM, są m.in.: dane służące identyfikacji podmiotu medycznego, dane dotyczące wyrobów medycznych, informacje o alergiach, implantach, grupie krwi, informacja o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji, kod ICF w zakresie rehabilitacji leczniczej i informacja o ciąży.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej