RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Premier: Poczucie racji stanu jest obowiązkiem każdego polskiego polityka

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Nienawiść do konkurentów politycznych nigdy nie powinna prowadzić do sprzyjania interesom państw otwarcie wrogich Polsce; elementarne poczucie racji stanu jest obowiązkiem każdego polskiego polityka i każdej polskiej partii politycznej – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

„Спасибо, Радек!”. Na forum ONZ „podziękowania w imieniu Putina” za tweet Sikorskiego [WIDEO]

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia wykorzystał tweet Radosława Sikorskiego na temat wycieków z gazociągów Nord Stream i Nord Stream 2, by...

zobacz więcej

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.

 

Poruszenie wywołało wystąpienie rosyjskiego dyplomaty, który podziękował Radosławowi Sikorskiemu za wpis o Nord Stream. Kilka dni temu Sikorski zasugerował wpisem na Twitterze, że za uszkodzeniami rosyjsko-niemieckiego gazociągu stoją Stany Zjednoczone. „Thank you, USA (dziękujemy wam, USA)” – napisał były szef MSZ.

 

Mateusz Morawiecki odnosząc się do tego podkreślił w sobotę rano na Facebooku, że „w trakcie obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ rozegrała się symboliczna scena: przedstawiciel Rosji podziękował Radosławowi Sikorskiemu za jego wpis w mediach społecznościowych, który był bardzo szkodliwy dla Zachodu, ale bardzo korzystny dla rosyjskiego aparaty propagandy”.

 

Czytaj także: „Panie Donaldzie Tusku, kiedy pan się odniesienie do wpisu Sikorskiego nt. sabotażu na Bałtyku?”

 

Zdaniem premiera, „to koniec mitu pana Sikorskiego jako wytrawnego dyplomaty, ale przede wszystkim memento dla totalnego modelu uprawiania polityki przez polską opozycję”. „Kiedyś pan Sikorski zasłynął z wylewnych gestów wobec Siergieja Ławrowa, dzisiaj wspomógł machinę propagandową Kremla” – zaznaczył Morawiecki.
Fińska prasa: Władze latami nie dostrzegały w NS zagrożenia

Fińscy decydenci uważali latami gazociąg Nord Stream za projekt czysto komercyjny, ignorując jego aspekt geopolityczny. Teraz, po jego uszkodzeniu...

zobacz więcej

Jak dodał, „nienawiść do konkurentów politycznych nigdy nie powinna prowadzić do sprzyjania interesom państw otwarcie wrogich Polsce”. „Elementarne poczucie racji stanu jest obowiązkiem każdego polskiego polityka i każdej polskiej partii politycznej” – podkreślił szef rządu.

 

Od poniedziałku w okolicach Bornholmu doszło do kilku uszkodzeń bałtyckich gazociągów Nord Stream 2 i Nord Stream 1 i wycieku gazu. Stacje sejsmologiczne Danii, Szwecji, Polski i Niemiec zarejestrowały wstrząsy wskazujące na podwodne eksplozje.

 

Sikorski o Nord Stream

 

Po wpisie Sikorskiego, komentowanym przez światowych polityków, sam były szef polskiego MSZ wyjaśniał później, że „uszkodzenie Nord Stream zawęża pole manewru Putina”. „Jeśli będzie chciał wznowić dostawy gazu do Europy, będzie musiał rozmawiać z krajami kontrolującymi gazociągi Brotherhood i Jamał”; „To jest z Ukrainą i Polską – Dobra robota” – podkreślił. Dodał też, że Ukraina i kraje Bałtyckie od 20 lat sprzeciwiały się budowie gazociągów Nord Stream.

 

Polityk zamieścił też nagranie, w którym prezydent Joe Biden mówi: „Jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, nie będzie już Nord Stream 2. Położymy temu kres”.

 

Sikorski w kolejnym wpisie wyjaśnił również, że cieszy go, iż „Nord Stream, który zwalczały wszystkie polskie rządy od 20 lat, jest w trzy czwarte sparaliżowany”. „To dobre dla Polski. Oby duńskie śledztwo ustaliło sprawców” – napisał.

 

„Robocze hipotezy o tym, kto miał motyw i zdolność, aby to zrobić, stawiam naturalnie tylko we własnym imieniu” – podkreślił polityk PO

 


Komentarz Sikorskiego nie pozostał bez odpowiedzi. Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oświadczył w środę, że „idea, że USA stały za wybuchami gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna i nie jest niczym więcej, niż funkcją rosyjskiej dezinformacji”.

 

Wpis Sikorskiego, wykorzystany przez rosyjską propagandę, w czwartek został usunięty z Twittera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej