RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Włoski dziennik o Scholzu: Niemiecki przyjaciel myśli o własnych wygodach

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/BANDAR ALJALOUD / SAUDI ROYAL COURT)
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz (fot. PAP/EPA/BANDAR ALJALOUD / SAUDI ROYAL COURT)

Najnowsze

Popularne

We włoskim dzienniku „Corriere della Sera” ukazał się ostry komentarz oskarżający kanclerza Niemiec Olafa Scholza o egoizm i nacjonalizm. Niemcy, nie konsultując decyzji z unijnymi partnerami, przeznaczyli 200 mld euro na walkę z rosnącymi cenami energii.

Sondaż: Niemcy straciły zaufanie innych krajów

Niemcy uważane są za znacznie mniej wiarygodne niż jeszcze rok temu – szczególnie w Polsce, Turcji i USA. Główną przyczyną jest najprawdopodobniej...

zobacz więcej

Komentarz felietonisty dziennika Massimo Gramelliniego nosi tytuł „Niemiecki przyjaciel”.

 

„Dla każdego, kto czuje się obywatelem Europy, było smutne, że rzucono mu w twarz dowód, że nasz niemieckojęzyczny rodak Olaf Scholz zasadniczo myśli o własnych wygodach” – ocenił włoski dziennikarz.

 

Według niego niemiecki polityk „był głuchy na prośbę narzucenia górnego limitu na ceny gazuprzez państwa unijne. Gramellini napisał też, że „kanclerz z Berlina uprowadził dwieście miliardów niemieckiego budżetu na niemieckie rachunki, z wieloma pozdrowieniami dla tego – np. włoski budżet – kto tych dwustu miliardów nie ma”.

 

Czytaj także: Kolejne niemieckie miasta przygotowują plany oszczędzania energii


Odniósł się w ten sposób do tego, że w czwartek niemiecki rząd – bez konsultacji z unijnymi partnerami – podjął decyzję o wprowadzeniu limitu cen gazu oraz pakietu pomocowego o wartości 200 mld euro. Zadecydowano także o rezygnacji z zapowiadanej, budzącej kontrowersje opłaty gazowej, którą mieli ponosić konsumenci. – Wprowadzamy tarczę ochronną. Ceny muszą spaść - oświadczył kanclerz Olaf Scholz podczas konferencji prasowej.

W sieci pojawiły się zamówienia z Niemiec na rosyjski gaz. Przez Nord Stream 1

Niemieccy nabywcy zarezerwowali na krótko w poniedziałek przepustowość do odbioru rosyjskiego gazu przez Nord Stream 1, po raz pierwszy od...

zobacz więcej

„Ten mąż stanu ze strategiczną wizją kreta nie tylko uniemożliwił pozostałym partnerom kupowanie energii za przyzwoite kwoty, ale także z własnej kieszeni zapłacił za podwyżki w swojej małej ojczyźnie, skazując inne rodziny i firmy na kontynencie – na przykład włoskie – na ryzyko niepowodzenia” – skomentował Gramellini na łamach „Corriere della Sera”

 

Włoski dziennikarz kpi, że ci, którzy najgłośniej protestują przeciwko nacjonalistom, stają się nimi natychmiast, gdy w grę wchodzi ich własny interes. Ostrzega, że może to zniechęcić wielu Europejczyków do Unii Europejskiej.

 


„Pandemia i sankcje nałożone na Rosję łudziły nas, że Europa staje się poważna. Zamiast tego zawsze pozostajemy pośrodku brodu: dumni proeuropejczycy, gdy chodzi o udzielanie innym licencji na suwerenizm; ale bardzo dumni suwereniści, gdy w grę wchodzą własne interesy” – ocenił Gramellini, dodajac, że „właśnie takie głupoty w stylu Scholza („scholzate”) jak ta podsycają nieufność ogromnej części społeczeństwa wobec Europy, która nigdy nie będzie należeć do nikogo, dopóki nie zdecyduje się zebrać razem wszystkich pieniędzy raz”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej