RAPORT

Prorosyjska era Tuska

S&P utrzymała rating Polski na poziomie „A-”

Możliwe jest podniesienie oceny ratingowej Polski (fot. Shutterstock)
Możliwe jest podniesienie oceny ratingowej Polski (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

S&P kolejny raz utrzymała wysoką ocenę ratingową Polski, podkreślając konkurencyjność naszej gospodarki, silną pozycję zewnętrzną i dobrą sytuację naszych finansów publicznych – oceniła minister finansów Magdalena Rzeczkowska, odnosząc się do oceny ratingowej S&P. W piątek wieczorem agencja ta ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/A-2 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A/A-1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym.

Wzrost PKB, inflacja i stopy procentowe w 2023 roku. Najnowsza prognoza PKO BP

W przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 0,9 proc. rdr, natomiast średnioroczna inflacja wyniesie 12,1 proc.; CPI powróci do celu inflacyjnego w 2025...

zobacz więcej

„Największe agencje ratingowe dostrzegają stabilną sytuację naszych finansów publicznych i siłę polskiej gospodarki. Agencja S&P kolejny raz utrzymała wysoką ocenę ratingową Polski, podkreślając konkurencyjność naszej gospodarki, silną pozycję zewnętrzną i dobrą sytuację naszych finansów publicznych. Dzisiejsza ocena agencji S&P to kolejny dowód na to, że prowadzimy politykę, która skutecznie minimalizuje negatywny wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę na polską gospodarkę” – wskazała w komentarzu do ratingu minister finansów.

 

Według S&P podniesienie oceny ratingowej Polski jest możliwe gdyby po ustąpieniu skutków konfliktu Polska utrzymała wzrost gospodarczy oraz dobry stan finansów publicznych.

 

Z drugiej strony rating mógłby znaleźć się pod presją, gdyby negatywny wpływ konfliktu na Ukrainie był większy i bardziej długotrwały niż obecnie spodziewany, co skutkowałoby znacznym spowolnieniem gospodarczym w średnim okresie. Ponadto obniżenie ratingu byłoby możliwe w przypadku mniejszych transferów środków z UE w wyniku napięć politycznych między Polską a władzami UE.Przeczytaj także: Eurostat: rekordowo niska stopa bezrobocia w Polsce

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej