RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nuklearne groźby Putina. Biały Dom: Traktujemy to poważnie

Jake Sullivan zapowiedział kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy. (fot. PAP/Newscom)
Jake Sullivan zapowiedział kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy. (fot. PAP/Newscom)

Najnowsze

Popularne

Doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w piątek, że USA traktują bardzo poważnie nuklearne groźby Władimira Putina; na razie nie zaobserwowano jednak sygnałów o możliwym wykorzystaniu broni jądrowej.

Stan gotowości na białoruskiej kolei. Kolejarze: Tak było przed inwazją na Ukrainę

Koleje państwowe Białorusi przygotowują się do przybycia dużej liczby pociągów z Rosji - poinformował portal „Zerkało”, powołując się na informację...

zobacz więcej

Sullivan wyjaśnił też, że Stany Zjednoczone zakomunikowały Rosji, że użycie takiej broni spotka się z bardzo zdecydowaną odpowiedzią USA, a NATO zintensyfikowało monitoring instalacji nuklearnych.

 

Poinformował również, że Waszyngton przedstawi w przyszłym tygodniu kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy.

 

Odnosząc się do uszkodzenia gazociągów Nord Stream, zastrzegł, że potrzeba jeszcze czasu, by ustalić jego przyczyny. Dodał, że Waszyngton i jego sojusznicy powinni być zaniepokojeni możliwością zaatakowania przez Rosję zachodniej infrastruktury.

 

Przeczytaj też: Na forum ONZ „podziękowania w imieniu Putina” za tweet Sikorskiego

 

Sullivan ostrzegł, że USA nałożą sankcje na wszelkie podmioty, które wspierają zabiegi Rosji dotyczące aneksji ukraińskich terytoriów.

 

Wcześniej w piątek Putin ogłosił włączenie Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego do Federacji Rosyjskiej.

 


Pytany o decyzję Kijowa dotyczącą wniosku o akcesję do NATO, Sullivan odpowiedział, że najlepszym sposobem wspierania Ukrainy jest "praktyczna pomoc" na jej terytorium.

 

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował wcześniej, że Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej