RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rzecznik rządu RFN o rurociągach: Wskazują na to wszystkie informacje

Wszystkie informacje wskazują na celowy sabotaż rurociągów Nord Stream (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Wszystkie informacje wskazują na celowy sabotaż rurociągów Nord Stream (fot. Sean Gallup/Getty Images)

„Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują na celowy akt sabotażu dokonany na te rurociągi” – poinformował w piątek rzecznik niemieckiego rządu po rozmowach kanclerza Olafa Scholza z sekretarzem generalnym NATO, premier Danii, premierem Norwegii i premier Szwecji na temat wybuchów na gazociągach Nord Stream na Morzu Bałtyckim.

To prawie pewne. Podsumowali ustalenia nt. wycieków z Nord Stream

Wszystkie dostępne obecnie informacje wskazują, że wycieki z gazociągów Nord Stream to akt sabotażu. Nie można wykluczyć, że mamy do czynienia z...

zobacz więcej

„Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przeprowadził w tym dniu w formie wideokonferencji rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a następnie z premier Danii Mette Frederiksen, premierem Norwegii Jonasem Gahrem Store i premier Szwecji Magdaleną Andersson na temat sytuacji na Morzu Bałtyckim po incydentach na rurociągach Nord Stream” – przekazał rzecznik rządu federalnego, Steffen Hebestreit.


„Wszystkie dostępne informacje wskazują na celowy sabotaż na rurociągi” – napisał rzecznik w komunikacie prasowym. Scholz obiecał Danii i Szwecji, że Niemcy będą wspierać wspólne dochodzenie w sprawie tych zdarzeń. We współpracy z partnerami i sojusznikami z NATO i UE wzmocnią również ochronę przed sabotażem infrastruktury krytycznej.


„Szefowie rządów jednomyślnie potępili nielegalne w świetle prawa międzynarodowego działania Rosji zmierzające do aneksji ukraińskiego terytorium. Norwegia, Dania, Niemcy i Szwecja będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce z rosyjską agresją” – poinformował Hebestreit.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej