RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Projekt rezolucji potępiającej Rosję w RB ONZ. Przeciw była tylko Rosja

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję (fot. ANDREW KELLY / Reuters / Forum)
Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła projekt rezolucji potępiającej Rosję (fot. ANDREW KELLY / Reuters / Forum)

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w piątek zgłoszony przez USA i Albanię projekt rezolucji potępiającej Rosję za jej próbę aneksji terytorium Ukrainy i wzywającej ją do wycofania wojsk. Przeciwko projektowi zagłosowała tylko Rosja, mająca prawo weta. Cztery kraje wstrzymały się od głosu.

Rosja anektowała obwody Ukrainy. Duda i MSZ: Potępiamy i nie uznajemy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wydało oświadczenie w reakcji na dekrety rosyjskiego dyktatora włączające ukraińskie obwody chersoński,...

zobacz więcej

Cztery państwa, które wstrzymały się od głosu, to Chiny, Brazylia, Indie i Gabon. Dziesięć państw opowiedziało się za przyjęciem rezolucji, jednak została ona odrzucona ze względu na prawo weta, którym dysponuje Rosja.


Podczas debaty rosyjska dyplomacja powołała się na wpis Radosława Sikorskiego na temat wycieków z gazociągów Nord Stream. Tu przeczytasz więcej.


Za potępieniem działań Rosji opowiedział się jeszcze w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który stwierdził, że „referenda na Ukrainie nie mają wartości prawnej i zasługują na potępienie”.


Czytaj także: USA wysyłają komunikat do tych, którzy wspierają aneksję


Z uwagi na wprowadzony w tym roku nowy mechanizm, w wyniku weta Rosji rezolucja trafi pod obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej