RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosjanie uciekają z kraju. W niemieckich ambasadach rośnie liczba wniosków o wizę

Rosjanie  uciekają przed poborem  (fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)
Rosjanie uciekają przed poborem (fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE)

Najnowsze

Popularne

Niemieckie ambasady w Armenii, Kazachstanie, Gruzji, Azerbejdżanie i na Białorusi odnotowały od czasu rosyjskiej mobilizacji gwałtowny wzrost liczby wniosków wizowych od obywateli Rosji, którzy chcą uniknąć poboru – podaje w piątek portal tygodnika „Spiegel”.

Niemcy zapraszają rosyjskich dezerterów, Czesi nie widzą podstaw

Niemcy są gotowe na przyjęcie dezerterów z armii rosyjskiej „zagrożonych poważnymi represjami” – powiedziała niemiecka minister spraw wewnętrznych...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


Do niemieckich przedstawicielstw w Erywaniu, Astanie, Tbilisi, Baku i Mińsku wpłynęły od 21 września 2022 roku tysiące wniosków o zezwolenie na wjazd do Niemiec – poinformowało tygodnik Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jak też przekazano, „nie jest już możliwe rejestrowanie i rozpatrywanie wniosków w wyznaczonych terminach, a z tego powodu nie ma dokładnych danych dotyczących liczby wniosków”.

 

„Der Spiegel” podał też, że „wnioskodawcy kontaktują się z niemieckimi placówkami za granicą telefonicznie i mailowo, ale coraz częściej udają się też osobiście”. Nie jest już jednak możliwe umówienie terminu przesłuchania ws. wizy.

 

O ile w ostatnim czasie ambasada Niemiec w Tbilisi rejestrowała miesięcznie od 10 do 20 wniosków od rosyjskich obywateli, to od dnia mobilizacji do połowy tego tygodnia było już ponad 300 zapytań Rosjan chcących wyjechać do Niemiec – podał niemiecki tygodnik.


Niemiecki resort rozważa obecnie zwiększenie liczby pracowników w tych pięciu miastach. W sumie od czasu mobilizacji do krajów sąsiednich przedostało się ponad 200 tys. Rosjan – do samego Kazachstanu około 100 tys. – przekazuje „Spiegel”. 


Czytaj także: Ukraińcy w Niemczech obawiają się uciekinierów z Rosji


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej