RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Merkel znów szokuje ws. Rosji. Ukraińcy oburzeni

Władimir Putin i Angela Merkel (fot. EPA/SPUTNIK / KREMLIN: PAP/EPA)
Władimir Putin i Angela Merkel (fot. EPA/SPUTNIK / KREMLIN: PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Angela Merkel oceniła, że trzeba będzie przeprowadzić długofalową pracę nad paneuropejską architekturą bezpieczeństwa obejmującą Rosję. „Obsesja byłej kanclerz na punkcie Rosji jest oszałamiająca” – skomentował na Twitterze odchodzący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk.

Ostre wystąpienie. Putin podziela opinię Sikorskiego ws. ataku na Nord Stream [WIDEO]

Europoseł PO Radosław Sikorski ocenił, że to Amerykanie zniszczyli gazociąg Nord Stream 2. Podobną opinię wyraził w piątek rosyjski dyktator...

zobacz więcej

Angela Merkel latami uzależniała Europę od Rosji. Wiele razy spotykała się z Władimirem Putinem, podpisywała z nim kolejne umowy i przekonywała, że bliskie relacje z Moskwą to recepta na imperialne zapędy Kremla.


Nawet po inwazji Rosji na Ukrainę, Merkel w ostatnich miesiącach broniła swoich decyzji ws. Nord Stream 2. Przekonywała, że nie ma sobie nic do zarzucenia.


Zobacz także ->  Skandal ws. Merkel. Czarnek: To ona z Tuskami wyhodowała Putina!

 

Rzadko zabierała jednak głos i nie komentowała decyzji nowego rządu w Berlinie.


Już po pierwszych jej wypowiedziach z czerwca Andrij Melnyk zaznaczał jednak, że „niepokojące są wypowiedzi byłej kanclerz o nieomylności jej kursu na Rosję i zbyt pobłażliwe traktowanie dyktatora Putina”.


Zobacz także ->  Prezydent: Niech Tusk pokaże stenogramy rozmów z Merkel i Putinem

 

Kilka dni temu Angela Merkel mówiła o Rosji i Ukrainie podczas swojego wystąpienia w Fundacji im. Helmuta Kohla. Ambasador Kijowa w Berlinie stwierdził wówczas, że „była kanclerz, która dzięki swoim latom proputinowskiej potulności umożliwiła agresję Moskwy wobec Ukraińców, bezwstydnie filozofuje na temat relacji z nami i Moskwą” i tego, że można je ponownie rozwijać.


Teraz – drugi raz w ciągu tygodnia – Merkel wywołała poruszenie swoją wypowiedzią o Rosji.

Politico: Niemieccy pożyteczni idioci Putina

Niemcy latami wynosili Władimira Putina na europejskie i światowe salony. Nie reagowali na ostrzeżenia ws. Nord Stream 2 i przymykali oko na...

zobacz więcej

Podczas uroczystości z okazji „1110 lat Goslar” powiedziała, że należy pracować nad ogólnoeuropejską architekturą bezpieczeństwa obejmującą Rosję.


– 24 lutego 2022 r. wyznacza głęboką cezurę. Wszak rosyjska wojna napastnicza była największym naruszeniem zasad prawa międzynarodowego w Europie od czasów II wojny światowej – przyznała. Następnie dodała, że „w dłuższej perspektywie należy pracować nad paneuropejską architekturą bezpieczeństwa uwzględniającą również Rosję”.


Zobacz także ->  Melnyk o słowach Merkel: Godne ubolewania

 

„To niezwykłe oświadczenie, na dzień przed tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin ma ogłosić aneksję kolejnych czterech ukraińskich terytoriów” – pisał portal Focus Online.


Teraz głos zabrał również Melnyk. „Skrajna obsesja byłej kanclerz na punkcie Rosji jako państwa terroru jest oszałamiająca. W dniu, w którym Putin okrada 15 proc. Ukrainy, Merkel zachwyca się włączaniem Rosji w europejską architekturę bezpieczeństwa” – napisał.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej