RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rusza polskie śledztwo ws. wycieków gazu na Bałtyku

Rusza śledztwo ws. uszkodzenia Nord Stream na Bałtyku (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Rusza śledztwo ws. uszkodzenia Nord Stream na Bałtyku (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Prokurator Generalny polecił wszczęcie śledztwa w sprawie uszkodzeń rurociągów i wycieków gazu na dnie Morza Bałtyckiego – poinformowała portal tvp.info Prokuratura Krajowa. Chodzi o wycieki, do których doszło w poniedziałek w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy-wschód od Bornholmu oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny-wschód od Bornholmu.

Szef resortu obrony zarządził konsultacje ws. bezpieczeństwa na Bałtyku

Poleciłem szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadzenie konsultacji z szefami obrony Danii, Szwecji i Norwegii ws. bezpieczeństwa na...

zobacz więcej

W poniedziałek wyciek gazu z dwóch gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim został rozpoznany przez myśliwiec F-16 Duńskich Sił Powietrznych. Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki. 

 

Jak przekazała portalowi tvp.info Prokuratura Krajowa, w piątek zgodnie z poleceniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro „Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku wszczął śledztwo w sprawie dokonanych 26-28 września uszkodzeń rurociągów i wycieków gazu na dnie Morza Bałtyckiego”.

 

Podczas dochodzenia prokuratorzy „będą również wyjaśniali, czy nie doszło do uszkodzenia podmorskiego kabla elektrycznego łączącego Polskę i Szwecję”.   

 

Śledztwo w Szwecji

 

W środę szwedzkie służby specjalne SAPO poinformowały, że przejęły w środę od policji dochodzenie w sprawie podejrzenia wystąpienia sabotażu, którego następstwem jest wyciek z gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim.

 


„Przejmujemy śledztwo, ponieważ mamy do czynienia z poważnym przestępstwem, które przynajmniej częściowo może być skierowane przeciwko szwedzkim interesom. Nie można wykluczyć, że stoi za tym obce mocarstwo” – podkreśliły służby w komunikacie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej