RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Michel: Ukraińcy, bronicie naszych wspólnych wartości, takich jak wolność i godność

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel (fot.  Spencer Platt/Getty Images)
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel (fot. Spencer Platt/Getty Images)

Kreml po raz kolejny depcze kartę Narodów Zjednoczonych i międzynarodowy ład – ocenił przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w oświadczeniu wideo po ogłoszeniu przez Władimira Putina włączeniu części terytorium Ukrainy do Rosji.

Zełenski odpowiada Putinowi. Podjął decyzję w sprawie NATO [WIDEO]

Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym – ogłosił w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Taką informację...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie


– Prezydent Putin zdecydował o nielegalnej aneksji przez Rosję obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego Ukrainy. Te aneksje poprzedziły fikcyjne referenda. To niebezpieczna i nieodpowiedzialna eskalacja. Jej celem jest zintensyfikowanie groźby nuklearnej wobec reszty świata – ocenił szef RE, podkreślając, że UE „jednogłośnie odrzuca i potępia te nielegalne aneksje i nigdy ich nie uzna, tak jak nie uznała aneksji Krymu w 2014 roku”.

 

– Kreml po raz kolejny depcze Kartę Narodów Zjednoczonych i międzynarodowy ład – podkreślił.

 

– Chcę powiedzieć Ukraińcom, że Unia Europejska jest i pozostanie po waszej stronie. Bronicie integralności terytorialnej waszego państwa. Bronicie przyszłości waszych dzieci. Bronicie naszych wspólnych uniwersalnych wartości takich jak wolność i godność – powiedział.

 

Czytaj także: Finlandia zamyka granice dla rosyjskich turystów


Zwracając się do obywateli UE, przewodniczący RE podkreślił, że Rosja ostrzeliwuje Ukraińców z rakiet, ale też wystrzeliła rakietę energetyczną w Europę, czyli „w serce naszego systemu ekonomicznego i społecznego”. – Szkody są poważne. Każde gospodarstwo domowe jest dotknięte rosnącymi rachunkami za energię i cenami w sklepach. Energia jest droga i będzie to miało poważny wpływ na nas wszystkich – powiedział Michel.


Putin włączył okupowane terytoria do Rosji [MAPA]

Podjęliśmy decyzję o włączeniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji...

zobacz więcej

W związku z zaistniałymi warunkami wskazał też na rozwiązania. – Należy rozwinąć nową Unię Energetyczną ze wspólną strategią; nie ma alternatywy, jeśli chcemy zagwarantować bezpieczeństwo dostaw, przystępne ceny i transformację klimatyczną. Dziś musimy zrozumieć, że znaleźliśmy się w nowym świecie, gdzie wiele naszych dotychczasowych punktów odniesienia zostało postawionych na głowie – stwierdził szef Rady Europejskiej.

 

– Musimy stawić czoła sytuacji: Rosja zdecydowała się na masową mobilizację, żeby dziesięciokrotnie zwiększyć swój wysiłek wojenny. Również my, Europejczycy musimy się zmobilizować. Nie na wojnę, ale raczej, żeby zachować pokój; żeby bronić naszego bezpieczeństwa; żeby zagwarantować przyszłość naszym dzieciom, obywatelom, firmom, liderom politycznym i społecznym. Nam wszystkim – zaznaczył Michel w przesłaniu skierowanym do obywateli UE.

 


– Każdy ma część odpowiedzialności do wzięcia; rolę do odegrania. Jesteśmy silni, trzymajmy się razem. Unia Europejska podejmuje działania. Ochrania wszelkimi dostępnymi środkami. Zmobilizujemy się razem i nikt nie zostanie pozostawiony z tyłu – podsumował przewodniczący Rady Europejskiej.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej