RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Stoltenberg na pytanie o Ukrainę: Każdy demokratyczny kraj ma prawo dołączyć do NATO

Jens Stoltenberg (fot. YVES HERMAN / Reuters / Forum)
Jens Stoltenberg (fot. YVES HERMAN / Reuters / Forum)

To największa próba aneksji terytorium na kontynencie europejskim od zakończenia II wojny światowej – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, który zaznaczył, że „sojusznicy z NATO jej nie uznają”. Na pytanie o decyzję prezydenta Zełenskiego, który ogłosił, że złożył wniosek o przyjęcie Ukrainy do Sojuszu w trybie przyspieszonym, Stoltenberg powiedział, że każdy demokratyczny kraj ma prawo dołączyć do jego struktur.

Zełenski odpowiada Putinowi. Podjął decyzję w sprawie NATO [WIDEO]

Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym – ogłosił w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. Taką informację...

zobacz więcej

Stoltenberg podkreślił,że „działania Rosji pokazują słabość i to, że wojna nie idzie według planu. Jeśli Rosja przestanie walczyć, to nastąpi pokój”. Nazwał ostatnie wydarzenia „najpoważniejszą eskalacją od początku wojny”


„Putin poniósł całkowitą klęskę, jeśli chodzi o swoje strategiczne cele” - dodał szef Sojuszu Północnoatlantyckiego. Powiedział też, że NATO nie jest stroną konfliktu, ale wspiera Ukrainie w jej prawie do obrony swojego terytorium.


Sekretarz generalny NATO powiedział, że każdy demokratyczny kraj ma prawo dołączyć do Sojuszu. Podkreślił, że decyzję o przyjęciu jakiegoś państwa podejmują sojusznicy jednomyślnie. W ten sposób Jens Stoltenberg odpowiedział na pytanie o decyzję prezydenta Zełenskiego, który ogłosił, że złożył wniosek o przyjęcie Ukrainy do Sojuszu w trybie przyspieszonym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej