RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rada Europejska: Decyzje Putina są nieważne

 Członkowie Rady Europejskiej nie uznają rosyjskiej aneksji terytoriów Ukrainy (fot. Shutterstock)
Członkowie Rady Europejskiej nie uznają rosyjskiej aneksji terytoriów Ukrainy (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Członkowie Rady Europejskiej, w tym premier Mateusz Morawiecki, wydali oświadczenie w sprawie aneksji przez Rosję obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Wspólnota zdecydowanie odrzuca i jednoznacznie potępia bezprawne działania Rosji i uznaje je za nieważne. Członkowie Rady Europejskiej wezwali także inne państwa i organizacje międzynarodowe do jednoznacznego odrzucenia tej nielegalnej aneksji.

Putin włączył okupowane terytoria do Rosji [MAPA]

Podjęliśmy decyzję o włączeniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji...

zobacz więcej

Jednocześnie UE wyraża zdecydowane poparcie dla Ukrainy i zapowiada podjęcie dalszych sankcji. Szef polskiego rządu od początku konfliktu angażuje się we wsparcie Ukrainy także na arenie międzynarodowej. „Polska jest zdeterminowana do dalszej współpracy w tym zakresie. Popieramy niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy” – czytamy na stronie KPRM.


Oświadczenie członków Rady Europejskiej


„Zdecydowanie odrzucamy i jednoznacznie potępiamy bezprawne zaanektowanie przez Rosję ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Poprzez celowe podważanie ładu międzynarodowego opartego na prawie i jawne łamanie podstawowych praw Ukrainy do niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej – podstawowych zasad zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych i w prawie międzynarodowym – Rosja naraża na szwank światowe bezpieczeństwo” – napisano w oświadczeniu.


Jak dodano członkowie RE „ nigdy nie uznają bezprawnych »referendów«, które Rosja sfabrykowała jako pretekst do dalszego naruszania niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, ani ich sfałszowanych i bezprawnych wyników”. „Nigdy nie uznamy tej bezprawnej aneksji. Decyzje te są nieważne i nie mogą wywoływać żadnych skutków prawnych. Krym, Chersoń, Zaporoże, Donieck i Ługańsk to Ukraina. Apelujemy do wszystkich państw i organizacji międzynarodowych, aby jednoznacznie odrzuciły tę bezprawną aneksję” – napisano.


Zapewniono o solidarności Unii Europejskiej „w obliczu rosyjskiej wojny napastniczej i nowej eskalacji działań ze strony Moskwy”.


„Niezachwianie popieramy integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Ukraina korzysta z przysługującego jej uzasadnionego prawa do obrony przed rosyjską agresją, aby odzyskać pełną kontrolę nad swoim terytorium, i ma prawo wyzwolić okupowane terytoria leżące w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Groźby nuklearne ze strony Kremla, mobilizacja wojskowa oraz strategia fałszywego prezentowania terytorium Ukrainy jako terytorium Rosji, a także twierdzenia, że wojna jakoby toczy się teraz na terytorium Rosji, nie osłabią naszej determinacji” – napisali członkowie RE , którzy podkreślili, że jeszcze bardziej zwiększą presję na Rosję, „aby zaprzestała swojej wojny napastniczej. Powtarzamy, że Unia Europejska stanowczo solidaryzuje się z Ukrainą i że będzie nadal udzielać jej silnego wsparcia gospodarczego, wojskowego, społecznego i finansowego, tak długo jak będzie to potrzebne”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej