RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rosja anektowała obwody Ukrainy. Duda i MSZ: Potępiamy i nie uznajemy

Prezydent RP Andrzej Duda (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Prezydent RP Andrzej Duda (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wydało oświadczenie w reakcji na dekrety rosyjskiego dyktatora włączające ukraińskie obwody chersoński, doniecki, ługański i zaporoski do Federacji Rosyjskiej. Jak czytamy, resort z całą stanowczością potępia  nielegalne akty „uznania niepodległości” i „przyłączania” do Rosji okupowanych przez nią regionów Ukrainy. Do sprawy odniósł się również prezydent RP Andrzej Duda.

Ostre wystąpienie. Putin podziela opinię Sikorskiego ws. ataku na Nord Stream [WIDEO]

Europoseł PO Radosław Sikorski ocenił, że to Amerykanie zniszczyli gazociąg Nord Stream 2. Podobną opinię wyraził w piątek rosyjski dyktator...

zobacz więcej

„Ukraińskie obwody chersoński, doniecki, ługański i zaporoski pozostają w świetle prawa międzynarodowego częścią Ukrainy. Polska nie uznaje i nie uzna wyników pseudoreferendów, przeprowadzonych na tych obszarach w dniach 23-27 września br., ani też ogłoszonych 29 i 30 września br. dekretów rosyjskiego prezydenta dotyczących aneksji tych regionów” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.


Jak podkreślono, „akty te stanowią jednoznaczne naruszenie prawa międzynarodowego i są kolejną, zuchwałą próbą zawłaszczenia przez Rosję części ukraińskiego terytorium”. 


Zobacz także ->  Poseł Lewicy: Sikorski ws. Nord Stream wodą na młyn rosyjskiej propagandy

 

„To kolejny dowód na to, że Rosja dąży do zaostrzenia konfliktu i odrzuca możliwość jego pokojowego rozwiązania. Społeczność międzynarodowa nie może pozostać bierna wobec tego rażącego naruszenia podstawowych zasad ładu międzynarodowego” – dodano.

„Wzywamy do zdecydowanej i pilnej intensyfikacji wsparcia wojskowego Ukrainy oraz nałożenia na Federację Rosyjską kolejnych sankcji. Opowiadamy się za kontynuacją wysiłków zmierzających do całkowitej izolacji międzynarodowej Federacji Rosyjskiej” – czytamy.

Tajemnicze przelewy milionów dla Sikorskiego. PiS: Czy to z Rosji [WIDEO]

Radosław Sikorski jest liderem wśród dorabiających polityków w PE. Z raportu Transparency International EU wynika, że za wykonywanie innych zajęć...

zobacz więcej

Ministerstwo wskazało, że bezwzględnie uznaje niezależność, suwerenność oraz integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych międzynarodowo.


„Podkreślamy także prawo Ukrainy do obrony oraz do podjęcia wszelkich działań niezbędnych do odzyskania terytoriów tymczasowo okupowanych przez Rosję. Będziemy dalej udzielać Ukrainie wszelkiego możliwego wsparcia celem odparcia rosyjskiej agresji” – stwierdzono.


Zobacz także ->  Tusk o wpisie Sikorskiego ws. Nord Stream: Ewidentny błąd i niepotrzebna ekstrawagancja

 

„Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania wszelkich naruszeń prawa międzynarodowego oraz do bezwarunkowego wycofania sił zbrojnych z całego terytorium Ukrainy” – czytamy w komunikacie.


Prezydent stanowczo


Głos w sprawie zabrał już również prezydent Andrzej Duda.


„Polska potępia rosyjskie próby aneksji terytorium Ukrainy i nigdy ich nie uzna” – napisał.


Zapowiedział, że będziemy dalej wspierać obrońców Ukrainy i jej naród, aż do wyparcia agresora. „Dzisiejsza desperacka i żałosna akcja Kremla to klęska tych, którzy naiwnie wierzyli w kompromis z Rosją” – ocenił.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej