RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Putin włączył okupowane terytoria do Rosji [MAPA]

 Władimir Putin (fot. SPUTNIK / Reuters / Forum)
Władimir Putin (fot. SPUTNIK / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Podjęliśmy decyzję o włączeniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej. Jestem przekonany, że Zgromadzenie Federalne (połączone izby parlamentu) poprze to postanowienie – ogłosił w piątek prezydent Rosji Władimir Putin w propagandowym wystąpieniu na Kremlu. Tym samym Rosja złamała prawo międzynarodowe.

Putin podpisał dekrety uznające „niepodległość” Chersonia i Zaporoża [WIDEO]

Dekretami z czwartkowej nocy Putin przyznał niepodległość Chersonia i Zaporoża i zapowiedział, że w piątek włączy cztery okupowane ukraińskie...

zobacz więcej

– Takiego rozwiązania chcą miliony ludzi – dodał Putin.


Rosyjski przywódca wydał w czwartek wieczorem dekrety uznające obwody chersoński i zaporoski za „suwerenne i niepodległe państwa”. Decyzję tę ma zatwierdzić rosyjski parlament, a następnie oba terytoria, podobnie jak regiony doniecki i ługański, zostaną anektowane.


Decyzja Moskwy wywołała liczne reakcje zachodnich polityków i ekspertów, podkreślających, że przeprowadzone w ostatnich dniach pseudoreferenda, które usankcjonowały aneksję, były rażącym złamaniem prawa międzynarodowego i nie miały nic wspólnego z demokratycznymi procedurami.


Jak informowały ukraińskie władze i media, rosyjscy okupanci zmuszali mieszkańców podbitych terenów do udziału w pseudoreferendum, grożąc im bronią, a osoby odmawiające uczestnictwa były niekiedy wyrzucane ze swoich domów. Proces liczenia głosów przypominał inscenizację dla propagandowych środków masowego przekazu, a ogłoszone wyniki, według których "zjednoczenie" z Rosją poparło około 80-95 proc. mieszkańców, miały zostać zatwierdzone na Kremlu na długo przed „referendami”.

Zajęte terytoria Ukrainy(fot. PAP)
Zajęte terytoria Ukrainy(fot. PAP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej