RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Były sędzia oskarżony o bezprawne pozbawienie wolności w stanie wojennym

Były sędzia oskarżony o bezprawne pozbawienie wolności w stanie wojennym (fot. Shutterstock)
Były sędzia oskarżony o bezprawne pozbawienie wolności w stanie wojennym (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Katowicki IPN przesłał do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu sędziemu Sądu Okręgowego w Częstochowie. Prokurator Instytutu zarzucił mu, że na początku stanu wojennego bezprawnie pozbawił kobietę wolności za sporządzenie protestacyjnej ulotki.

Sędzia ukarany za kradzież wróci do pracy w szczecińskim sądzie

Sędzia Paweł M. przyłapany na kradzieży elementu wkrętarki ma wrócić do pracy w szczecińskim sądzie. Nie wiadomo jeszcze, do którego wydziału. Sąd...

zobacz więcej

Akt oskarżenia przeciwko Włodzimierzowi C. skierował do sądu prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach.


Włodzimierzowi C. zarzucono, że 29 grudnia 1981 r. jako sędzia Sądu Rejonowego w Częstochowie bezprawnie pozbawił wolności Annę W., przypisując jej w wydanym tego dnia wyroku popełnienie przestępstwa z dekretu o stanie wojennym, polegającego na kontynuowaniu działalności związkowej w ramach NSZZ „Solidarność” poprzez przepisanie na maszynie ulotki oraz wymierzenie jej za ten czyn kary 1,5 roku więzienia.


– Przeprowadzone w tej sprawie postępowanie przygotowawcze przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach pozwoliło na przyjęcie, że działalność prowadzona przez pokrzywdzoną w okresie obowiązywania stanu wojennego w Polsce nie wyczerpała znamion przestępstwa, również w świetle przepisów prawa PRL, albowiem samo przepisanie treści ulotki nie było kontynuowaniem działalności związkowej – podał naczelnik pionu śledczego IPN w Katowicach prok. Michał Skwara.


Jak dodał, sporządzenie ulotki o treści zaczynającej się od słów „Częstochowianie, Rodacy!” stanowiło wyłącznie wyraz sprzeciwu pokrzywdzonej wobec sytuacji panującej w kraju w okresie obowiązywania stanu wojennego. "Stosowanie zatem wobec pokrzywdzonej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, a następnie wydanie wyroku skazującego na karę pozbawienia wolności było aktami bezprawia i represji" - wskazał prok. Skwara.


Jak podaje IPN, Włodzimierz C. do 1999 roku był sędzią Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej