RAPORT

Prorosyjska era Tuska

PGNiG podpisało ze spółkami PGE kontrakt na dostawy gazu

Ceny w umowach będą indeksowane do cen rynkowych gazu (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Ceny w umowach będą indeksowane do cen rynkowych gazu (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

PGNiG podpisało ze spółkami z Grupy PGE ponadtrzyletni kontrakt na dostawy gazu do elektrowni i elektrociepłowni. Jak poinformowały strony umowy, szacunkowa wartość kontraktu to 23 mld zł. Ceny w umowach będą indeksowane do cen rynkowych gazu.

KNF podjęła decyzję ws. Leszka Czarneckiego. Gigantyczna kara

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 20 mln zł kary na Leszka Czarneckiego za niedochowanie przez niego zobowiązania inwestorskiego – poinformowała...

zobacz więcej

Spółki poinformowały, że PGNiG zawarło umowę ramową sprzedaży gazu z PGE Energia Ciepła, PGE Toruń, Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja i spółką PGE Gryfino. Umowie towarzyszą kontrakty indywidualne, regulujące handlowe warunki dostaw gazu. 

 

Jak podano, umowa ramowa została zawarta na czas nieoznaczony, a kontrakty indywidualne zapewniają dostawy paliwa gazowego dla 10 jednostek wytwórczych Grupy PGE w okresie 1 października 2022 r.


„31 grudnia 2025 r. Szacunkowa wartość gazu w tych umowach to ok. 23 mld zł. Podstawą kalkulacji formuły cenowej w kontraktach indywidualnych będą rynkowe wartości indeksów cen gazu” – zaznaczyły spółki. 

Skarb Państwa sprzedał PKO BP część akcji Orlenu

PKO BP kupiło od Skarbu Państwa 14 mln 161 tys. 80 akcji PKN Orlen – przekazał bank w komunikacie. Do zawarcia umowy doszło w czwartek według kursu...

zobacz więcej

Jak zaznaczyło PGE, umowa wraz z kontraktami indywidualnymi ujednolica, dotąd różne, warunki zakupu gazu przez PGE dla wszystkich miejsc odbioru, a równocześnie gwarantuje dostawy dla budowanych dwóch bloków gazowo-parowych przy Elektrowni Dolna Odra oraz dla nowej elektrociepłowni Czechnica. Od 1 października gaz ma odbierać EC Zawidawie, EC Czechnica zacznie go odbierać 1 stycznia 2023 r. 

 

„Umowa na dostawy gazu dla 10 jednostek wytwórczych Grupy PGE przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski na kolejne lata i jest gwarancją stabilnych dostaw energii i ciepła dla naszych klientów. Zakontraktowane paliwo zasili zarówno nasze elektrociepłownie, w których zgodnie ze strategią prowadzimy proces dekarbonizacji, jak i powstające bloki gazowo-parowe przy Elektrowni Dolna Odra, które będą stanowić uzupełnienie polskiego miksu energetycznego, wspierając jednocześnie pracę zlokalizowanych w północnej Polsce lądowych farm wiatrowych oraz powstających farm morskich na Bałtyku” – powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki. 

Prezes PGE: Należy przyspieszyć budowę elektrowni atomowej

Przyszłością dla bezpieczeństwa polskiej energetyki są wielkoskalowe siłownie jądrowe wsparte OZE i gazem – powiedział w środę w Gdańsku prezes PGE...

zobacz więcej

„Współpraca między PGNiG i PGE ma wymiar strategiczny i wzmacnia bezpieczeństwo dostaw energii dla krajowych odbiorców. Nasze relacje handlowe są oparte na zaufaniu oraz wzajemnym zrozumieniu potrzeb i uwarunkowań biznesowych, co jest szczególnie istotne teraz, gdy branża mierzy się z bezprecedensowym kryzysem na europejskim rynku energii” – oceniła z kolei prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak. 

 

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Skarb Państwa ma w PGE niecałe 61 proc. akcji. 

 

W Polsce PGNiG jest największym importerem i dostawcą gazu ziemnego. Skarb Państwa ma w PGNiG prawie 72 proc. akcji. 10 października akcjonariusze spółki mają głosować nad połączeniem jej z PKN Orlen.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej