RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemiecki biskup przeciwko reparacjom dla Polski

bp Georg Baetzing (fot. Sascha Steinbach/Pool/Getty Images)
bp Georg Baetzing (fot. Sascha Steinbach/Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Przewodniczący Niemieckiej Konferencji Episkopatu biskup Georg Baetzing twierdzi, że polskie roszczenia reparacyjne utrudniają pojednanie i są „raczej przeszkodą niż wsparciem” tego procesu. Jak powiedział w piątek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski nota dyplomatyczna zostanie wysłana do Niemiec za tydzień.

Petrović: Niemcy bronią się „głosami z Polski”. Dwuznaczna postawa opozycji wobec reparacji

Polska głośno porusza sprawę reparacji wojennych na arenie międzynarodowej i znajduje zrozumienie dla swoich argumentów. To problem dla Niemiec,...

zobacz więcej

Swoją opinię niemiecki biskup wyraził na zakończenie walnego zgromadzenia Konferencji Episkopatu w Fuldzie. – Właściwa droga do pojednania polega na wzajemnym poznawaniu się, wizytach, wspólnych projektach. Uważam, że w tym kontekście żądanie reparacji jest raczej przeszkodą niż wsparciem – stwierdził. 


1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podano, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł. Dzień później wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi. Jak powiedział w piątek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski nota dyplomatyczna zostanie wysłana do Niemiec za tydzień.

 

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej