RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Jaki potencjał nuklearny ma Rosja? Nowy raport

Potencjał nuklearny Rosji szacowany jest na ok. 6000 głowic (fot.  Mikhail Svetlov/Getty Images)
Potencjał nuklearny Rosji szacowany jest na ok. 6000 głowic (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja zaatakuje Ukrainę przy użyciu bomby jądrowej? Portal Defence24 przygotował raport o potencjale nuklearnym Kremla: „Arsenał i środki jego przenoszenia, jakimi dysponuje Rosja, pozwala jej elastycznie wybrać wariant uderzenia. (…) W każdej chwili może dojść do zmasowanego ataku”.

Putin podpisał dekrety uznające „niepodległość” Chersonia i Zaporoża [WIDEO]

Dekretami z czwartkowej nocy Putin przyznał niepodległość Chersonia i Zaporoża i zapowiedział, że w piątek włączy cztery okupowane ukraińskie...

zobacz więcej

Według Defence24 poprzez wykorzystanie tzw. strategicznej triady może przenieść równocześnie nawet 2500 głowic


„Strategiczna triada składa się z ok. 300 rakiet bazowania naziemnego Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia, ok. 160 rakiet bazowanych na okrętach podwodnych Wojenno-Morskiej Floty i ok. 70 bombowców strategicznych Dowództwa Lotnictwa Dalekiego Zasięgu wchodzącego w skład Dowództwa Sił Wojenno-Powietrznych, należącego do Sił Powietrzno-Kosmicznych, które mogą po ponownym załadowaniu rakiet powtórzyć atak” – czytamy.


Do uderzenia operacyjnego lub taktycznego z niewielkiej odległości wystarczy… zwykły samochód, do którego można zamocować wyrzutnię. 


Wyrzutnię można zamontować na zwykłym samochodzie


Ambasador Ukrainy w USA: ograniczenia w użyciu uzbrojenia z USA dotyczą HIMARS-ów

Ograniczenie zastrzegające, że uzbrojenie przekazane przez USA Ukrainie nie będzie używane do ataków na cele w Rosji, dotyczy tylko systemów...

zobacz więcej

Aby przenieść głowicę, Rosjanie mogą wykorzystać rakiety Iskander, rakiety nadbrzeżne Onyks i Jachont, rakiety przeciwlotnicze S-300 i S-400, pociski przeciwrakietowej obrony Moskwy 53T6. Przystosowane do tego są też samoloty Tu-22M3, Su-24M, Su-34, MiG-31, a także wiele systemów morskich – rakiet i torped. 


„Łącznie można oceniać, iż Rosja dysponuje prawie 2000 głowic do tych systemów. Przy czym liczba ich nośników jest większa, ponieważ są one przystosowane zarówno do przenoszenia głowic i bomb nuklearnych jak i klasycznych” – czytamy w raporcie. 


Łączny potencjał atomowy Rosji jest szacowany obecnie na 6 tys. głowic, niewiele mniejszą liczbą – 5,5 tys. – dysponują Amerykanie. 


Ile czasu potrzebuje Rosja na użycie broni jądrowej?


Jak czytamy w raporcie, „część rakiet jest gotowa do natychmiastowego użycia, a ich obsługa i załogi pełnią 24-godzinne dyżury przez siedem dni w tygodni”. 

Czy Rosja użyje taktycznej broni jądrowej? HUR podaje potencjalny cel

Ryzyko użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej przeciwko Ukrainie jest bardzo duże; gdyby do tego doszło, mogłyby zostać zaatakowane duże...

zobacz więcej

Zdaniem Defence24 „Rosja w każdej chwili może użyć pojedynczej głowicy atomowej, kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu, kilkuset głowic lub całego wielotysięcznego arsenału”.


„Rosja w każdej chwili może użyć nawet wielotysięcznego arsenału”


Rosjanie mogą zdecydować się na użycie pojedynczej głowicy atomowej przeciwko np. konkretnemu celowi wojskowemu. Taka broń „mogłaby zostać dostarczona na front szybko i skrycie”. 


„Dodatkowo wiele nośników ma wystarczający zasięg, aby wykonać niespodziewany atak z głębokiego zaplecza frontu lub z głębi Rosji”. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej