RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy, Belgia i Holandia z rekordami inflacji

Energia i żywność są od miesięcy największymi czynnikami wpływającymi na ceny (fot. Ralph Orlowski/Getty)
Energia i żywność są od miesięcy największymi czynnikami wpływającymi na ceny (fot. Ralph Orlowski/Getty)

Najnowsze

Popularne

We wrześniu Niemcy odnotowały gwałtowny wzrost inflacji i według wstępnych szacunków jej poziom to ok. 10 proc. – poinformował Federalny Urząd Statystyczny. To najwyższa stopa inflacji w kraju od początku lat 50. Inflacja bije rekordy także w Belgii i Holandii.

Ile wyniesie inflacja i wzrost PKB w 2023 roku? Prognozuje PKO BP

W przyszłym roku PKB Polski wzrośnie o 0,9 proc. rdr, natomiast średnioroczna inflacja wyniesie 12,1 proc.; CPI powróci do celu inflacyjnego w 2025...

zobacz więcej

Ceny konsumpcyjne były we wrześniu o 10 proc. wyższe niż we wrześniu 2021 roku. W sierpniu stopa inflacji wynosiła 7,9 proc. 


„Stopy inflacji nie były na obecnym poziomie od czasu zjednoczenia Niemiec. W krajach związkowych na początku lat 50. wynosiły one 10 proc. i więcej, ale metody obliczeniowe zmieniły się z biegiem czasu” – informuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). 


Ilu konsumentów ogranicza wydatki? 


Wyższa inflacja ogranicza siłę nabywczą konsumentów i zmniejsza ich swobodę finansową. Z sondażu przeprowadzonego przez Niemieckie Stowarzyszenie Handlu Detalicznego (HDE) wynika, że 60 proc. konsumentów już ogranicza się podczas zakupów.


W nadchodzących miesiącach na oszczędniejsze zakupy przygotowuje się zdecydowana większość (76 proc.) ankietowanych. 

Niemcy: Tak dla węgla, nie dla energii atomowej. Rząd podjął decyzje dot. elektrowni

Rząd Niemiec podjął decyzję o wydłużeniu o rok pracy elektrowni węglowych pozostających w rezerwie sieciowej. Kwestia dalszej eksploatacji...

zobacz więcej

„Wiele gospodarstw domowych jest zmuszonych wydawać znacznie więcej pieniędzy na energię lub odkładać na znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie. W związku z tym muszą oszczędzać na innych wydatkach, takich jak zakupy” – wyjaśnił Rolf Buerkl, ekspert firmy badawczej GfK.


„Ma to konsekwencje dla największej gospodarki Europy, ponieważ konsumpcja prywatna jest znaczącym filarem gospodarki” – dodał ekspert. 


„Wąskie gardła” w dostawach 


Energia i żywność są od miesięcy największymi czynnikami wpływającymi na ceny. Rosyjski atak na Ukrainę i „wąskie gardła” w dostawach zaostrzyły i tak już trudną sytuację. We wrześniu energia kosztowała o 43,9 proc. więcej niż rok wcześniej, z kolei ceny żywności wzrosły o 18,7 proc. 


Pewną ulgę przyniosła niemieckim konsumentom wprowadzona przez rząd zniżka na paliwo, a także bilet za 9 euro na lokalny transport publiczny, jednak oba te środki wygasły pod koniec sierpnia. 


Rząd Niemiec zapowiada dalszą pomoc, np. emeryci i studenci mają otrzymać jednorazową kwotę ryczałtową do cen energii. Na początku roku ma zostać zwiększony zasiłek na dziecko. Ponadto rząd federalny chce wprowadzić ograniczenie na ceny gazu. 

Opłaty za prąd będą zamrożone w 2023 r. do zużycia 2000 kWh dla wszystkich

W 2023 r. zamrożone będą wszystkie składowe rachunku za prąd dla wszystkich gospodarstw domowych do zużycia 2000 kWh, z „pozytywnymi wyjątkami” dla...

zobacz więcej

Inflacja w Belgii najwyższa od 47 lat 


 Inflacja we wrześniu wzrosła w Belgii do rekordowych 11,27 proc. i jest najwyższa od 1975 r. – informuje Belgijski Urząd Statystyczny (Statbel). Wzrost cen towarów i usług wyniósł w sierpniu 9,94 proc.


Urząd wyjaśnia, że podobnie jak w ubiegłych miesiącach, głównym powodem wzrostu inflacji są rekordowe ceny energii, a także produktów żywnościowych. 


„Produkty energetyczne znajdują się na szczycie tabeli towarów i usług, których ceny wzrosły najbardziej w ciągu ostatniego roku: gaz ziemny (+134,9 proc.), energia elektryczna (+81,3 proc.) i olej opałowy do użytku domowego (+56,3 proc.)” – czytamy w komunikacie Statbel.


Wzrosły też ceny takich produktów jak: oleje jadalne (bez oliwy), masło i mleko. 

 

Także Holandia notuje olbrzymi wzrost inflacji do 17,1 proc rdr. 


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej