RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef resortu obrony zarządził konsultacje ws. bezpieczeństwa na Bałtyku

Szwedzka stacja pomiarowa zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje Nord Stream 1 i 2 (fot. PAP/EPA/SWEDISH COAST GUARD)
Szwedzka stacja pomiarowa zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje Nord Stream 1 i 2 (fot. PAP/EPA/SWEDISH COAST GUARD)

Najnowsze

Popularne

Poleciłem szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadzenie konsultacji z szefami obrony Danii, Szwecji i Norwegii ws. bezpieczeństwa na Bałtyku – poinformował w piątek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Wybuch przy Nord Stream mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel

Zbadamy, czy wskutek wybuchu przy gazociągu Nord Stream uszkodzeniu nie uległ także podmorski kabel elektryczny SwePol Link, łączący Szwecję z...

zobacz więcej

„Zgodnie z decyzją, którą podjęliśmy podczas środowego posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, poleciłem szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przeprowadzenie konsultacji z szefami obrony Danii, Szwecji i Norwegii oraz wypracowanie rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa na Bałtyku” – napisał na Twitterze wicepremier. 


W poniedziałek doszło do wycieków w jednym miejscu w gazociągu Nord Stream 2 na południowy wschód od duńskiej wyspy Bornholm oraz w dwóch miejscach w gazociągu Nord Stream 1 na północny wschód od Bornholmu. Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wycieki.


„Nie ma wątpliwości, że to eksplozje” – zaznaczył Bjoern Lund z SNSN. Spółka Nord Stream AG potwierdziła we wtorek wyciek, który „pozwala założyć fizyczne zniszczenie rury”.


W komunikacie poinformowano o rozpoczęciu procesu oceny szkód. Podkreślono, że „nie jest możliwe oszacowanie ram czasowych potrzebnych do odbudowy infrastruktury przesyłowej”.


„Przyczyny incydentu zostaną wyjaśnione w wyniku dochodzenia” – dodano. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej