RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nota dyplomatyczna ws. reparacji już niedługo. Sobolewski: To kwestia tygodnia, dwóch

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej (fot. 	Bettmann/Contributor/Getty)
1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej (fot. Bettmann/Contributor/Getty)

Sądzę, że to jest kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch, gdy pojawi się nota dyplomatyczna skierowana do Niemiec ws. reparacji – powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Za tą notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w UE i na całym świecie – dodał.

Prezes PiS o reparacjach: To operacja na dłuższy czas, być może nawet na całe pokolenie

Liczę, że operacja dotycząca reparacji wojennych od Niemiec powinna przynieść rezultaty, chociaż zdaję sobie sprawę, że może to potrwać nawet całe...

zobacz więcej

Sobolewski został zapytany w piątek w radiu Wnet o wypowiedź szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota, który podkreślił, że „gdy działania ws. reparacji wojennych od Niemiec skonkretyzują się, rząd może liczyć na pełne wsparcie prezydenta Andrzeja Dudy”. O wsparcie w tej sprawie zwrócił się do prezydenta poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. 

 

Sądzę, że to jest kwestia najbliższego tygodnia, może dwóch tygodni, gdy pojawi się nota dyplomatyczna skierowana do Niemiec – oświadczył Sobolewski. I – jak dodał – „to będzie już ten kolejny etap dyplomatyczny”. 

 

Według niego, „za tą notą pójdą ofensywne działania dyplomatyczne nie tylko w Niemczech, ale w Unii Europejskiej i na całym świecie”. – Ten temat będzie kontynuowany i liczymy, że w perspektywie kilku, kilkunastu lat przyniesie spodziewane efekty – powiedział polityk PiS. 

 

Raport o stratach poniesionych przez Polskę 

 

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bln 220 mld zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł Mularczyk. 

 

Dzień po prezentacji raportu wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przekazał raport niemieckiemu koordynatorowi do spraw współpracy z Polską Dietmarowi Nietanowi.


Jak informował premier Mateusz Morawiecki, wkrótce ma być też przygotowana i wysłana do Niemiec oficjalna nota dyplomatyczna. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej