RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Pływające mikroroboty oczyszczają płuca z bakterii

Działanie mikrorobotów okazało się bardziej skuteczne niż dożylne podanie antybiotyków (fot. Shutterstock/Antonio Guillem)
Działanie mikrorobotów okazało się bardziej skuteczne niż dożylne podanie antybiotyków (fot. Shutterstock/Antonio Guillem)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli mikroroboty, które docierają do płuc i dostarczają leki eliminujące bakterie wywołujące bakteryjne stany zapalne – informuje „Nature Materials”.

Kosmiczna kolizja. Sonda NASA celowo uderzyła w planetoidę

Sonda NASA zgodnie z planem zderzyła się we wtorek nad ranem z planetoidą Dimorphos w ramach misji DART – pierwszego w historii testu obrony...

zobacz więcej

Zbudowane z komórek alg mikoroboty, na których powierzchni umieszczono nanocząsteczki z antybiotykiem, testowano u myszy stanowiących model ostrego zapalenia płuc wywołanego przez bakterie Pseudomonas aeruginosa. Naukowcy dostarczyli mikroroboty do organizmu gryzoni poprzez rurkę umieszczoną w tchawicy. 

 

Mikroroboty w bezpieczny sposób wyeliminowały bakterie powodujące zapalenie płuc, dzięki czemu wszystkie osobniki przeżyły. Myszy z grupy kontrolnej, u której choroba nie była leczona umarły po trzech dniach. 


Mikroroboty skuteczniejsze niż antybiotyki

 

Działanie mikrorobotów okazało się bardziej skuteczne niż dożylne podanie antybiotyków. Okazało się, że aby uzyskać taki sam efekt należało podać 1644 miligramy antybiotyku, podczas gdy w przypadku mikrorobotów wystarczyła dawka 500 nanogramów. 

 

Naukowcy zapewniają, że stosowanie mikrorobotów jest bezpieczne. Po wykonaniu swojego zadania są one trawione przez komórki organizmu, nie pozostawiając po sobie toksycznych pozostałości. 

 

„Przy dożylnym podaniu antybiotyku, jedynie niewielka część leku trafia do płuc. Z tego powodu stosowane obecnie antybiotykoterapie nie są wystarczająco skuteczne, a śmiertelność u pacjentów z ostrą formą zapalenia płuc wciąż jest wysoka. Te wyniki sugerują, że dzięki zastosowaniu mikrorobotów leczenie mogłoby być dużo skuteczniejsze” - mówi Victor Nizet, autor badań. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej