RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Grozi nam huragan? Prognoza na najbliższe dni

Spodziewane są mgły. Lokalnie widzialność ok. 100 m (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Spodziewane są mgły. Lokalnie widzialność ok. 100 m (fot. arch.PAP/Jakub Kaczmarczyk)

To dobra wiadomość – w ten weekend ominą nas silne wiatry, choć były one zapowiadane jeszcze w poniedziałek. U nas huraganów nie będzie – zapewnia meteorolog z IMGW Małgorzata Tomczuk.

Zagrożenie lawinowe w Tatrach. 47 cm śniegu na Kasprowym Wierchu

Bardzo trudne, typowo zimowe warunki turystyczne zapowiadane są na weekend w Tatrach. Powyżej 1400 m n.p.m. leży śnieg, którego na Kasprowym...

zobacz więcej

Na początku tygodnia brytyjskie służby meteorologiczne, powołując się na prognozy numeryczne, zapowiadały nadejście nad Wyspy na przełomie września i października pierwszego jesiennego orkanu. Miał on również mieć wpływ na pogodę nad Polską. 


Także Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB zamieściło wtedy na Twitterze informację, że „kolejna realizacja modelu WRF-GFS Medium prognozuje nadal wystąpienie silnych i niebezpiecznych porywów wiatru w dniach 1-4 października”. 


Niż w rejonie Islandii 


Jednak prognozy krótkoterminowe nie potwierdziły tych zapowiedzi. – U nas huraganów nie będzie, absolutnie nie ma żadnych informacji – powiedziała Małgorzata Tomczuk. 


Wyjaśniła, że w rejonie Islandii tworzy się niż i będzie się pogłębiał. Jego apogeum spodziewane jest z piątku na sobotę. Przyniesie silny wiatr nad Wyspy Brytyjskie i Skandynawię, a także częściowo nad Morze Północne. 


– Ten niż w najbliższych dniach do nas nie dotrze. Ma się on wypełnić i przewędrować nad Skandynawię – dodała. 


Silny deszcz na Polską 


Podkreśliła, że jeżeli chodzi o groźne zjawiska atmosferyczne w naszym kraju, „możemy się liczyć z silnym deszczem w piątek”. – Na południowym wschodzie – na Podkarpaciu i południu woj. lubelskiego, czyli głównie na Zamojszczyźnie, może spaść ok. 25-30 mm deszczu – powiedziała. 


Spodziewane są także mgły. Lokalnie widzialność ok. 100 m. – A w przyszłym tygodniu pogoda jesienna, mokra. Nie powinno być katastrofalnych opadów. Z wiatrem na razie mamy spokój – poinformowała synoptyk z IMGW.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej