RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Finlandia: Ostatni pomnik Lenina zostanie usunięty z przestrzeni publicznej

Pomnik autorstwa rzeźbiarza Mattiego Varika został przekazany Kotce pod koniec lat 80. (fot. fi.wikipedia.org/IA)
Pomnik autorstwa rzeźbiarza Mattiego Varika został przekazany Kotce pod koniec lat 80. (fot. fi.wikipedia.org/IA)

Najnowsze

Popularne

Popiersie Lenina zostanie usunięte z miejskiego skweru i wraz z „brakującą lewicą”, towarzyszącą mu groteskową rzeźbą polskiego artysty, zostanie przekazany do muzealnego magazynu, poinformowały władze miasta Kotka w południowej Finlandii.

Koncert Rogera Watersa w Krakowie odwołany. Współtwórca Pink Floyd zabrał głos

Live Nation Polska i Tauron Arena Kraków odwołały koncert Rogera Watersa – oświadczył Tauron Arena Kraków w niedzielę na swojej stronie...

zobacz więcej

Pomnik, autorstwa estońskiego rzeźbiarza Mattiego Varika, został przekazany Kotce przez partnerskie miasto Tallinn pod koniec lat 80, tj. w czasach, gdy Estonia była częścią ZSRR.


Operacja usunięcia pomnika została zaplanowana na przyszły wtorek. Wtedy również z parku usunięta zostanie groteskowa rzeźba z połowy lat 90. autorstwa Krzysztofa Michała Bednarskiego, polsko-włoskiego artysty, przedstawiająca lewą rękę Lenina.


Obie rzeźby z pewnej perspektywy tworzą dla oglądającego zaskakującą całość – towarzysz Lenin trzyma w ręku papierosa. Instalacja „Brakująca ręka Lenina” była interpretowana jako ironiczny komentarz do ideologii upadającego komunistycznego porządku.


Lenin do muzeum


O dalszych losach rzeźb ma zdecydować regionalne muzeum. – Wspólnie z miejscowymi artystami będziemy pracować nad nowym zagospodarowaniem skweru – przekazał dyrektor ds. urbanistycznych miasta Kotka Markku Hannonen.


W Finlandii było kilka pomników oraz tablic upamiętniających Lenina. W kwietniu miasto Turku zdecydowało o usunięciu z przestrzeni publicznej pomnika podarowanego przez miasto Leningrad w 1977 r.


W centrum Helsinek jest od lat 60. park Lenina, jego nazwa także budzi kontrowersje. Ostatnio, w 2017 r. politycy narodowo-konserwatywnej partii Finowie, będącej wówczas w rządzie próbowali przeforsować jej zmianę, ale inicjatywa upadła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej