RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Biden mówi trzy razy „nigdy”. Chodzi o pseudoreferenda na Ukrainie

W ocenie Białego Domu referenda są „zamaskowaną próbą zagarnięcia ukraińskich terytoriów” (fot. TT/@UkrArmyBlog)
W ocenie Białego Domu referenda są „zamaskowaną próbą zagarnięcia ukraińskich terytoriów” (fot. TT/@UkrArmyBlog)

Najnowsze

Popularne

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy, a „tak zwane referenda” zorganizowane przez Moskwę na kontrolowanych przez nią ukraińskich terytoriach „były absolutną fikcją”.

Biały Dom chce nakłonić ONZ do ominięcia Rady Bezpieczeństwa

Administracja prezydenta Joego Bidena przy wsparciu polityków z wielu krajów stara się znaleźć rozwiązanie pozwalające na potępienie Rosji na forum...

zobacz więcej– Chcę to bardzo jasno powiedzieć – Stany Zjednoczone nigdy, nigdy, nigdy nie uznają roszczeń Rosji do suwerennego terytorium Ukrainy. Te tak zwane referenda były absolutną fikcją. Rezultaty zostały sfabrykowane w Moskwie. Prawdziwa wola Ukraińców jest widoczna każdego dnia, kiedy poświęcają swoje życie, by zachować niepodległość swojego kraju i bronić wolności. Dążenie Putina do (realizacji) imperialnych ambicji jest rażącym pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych oraz podstawowych zasad suwerenności i integralności terytorialnej – oznajmił prezydent.


Ważne oświadczenie


Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział w opublikowanym w czwartek oświadczeniu, że Stany Zjednoczone nigdy nie uznają wyniku fałszywych rosyjskich referendów na Ukrainie, nieodzwierciedlających woli Ukraińców i będących „zamaskowaną próbą zagarnięcia ukraińskich terytoriów”.


„Stany Zjednoczone nie uznały i nigdy nie uznają prawnej legitymacji ani wyniku tych pozorowanych referendów, ani rzekomej aneksji ukraińskich terytoriów" - napisał szef amerykańskiej dyplomacji.


Blinken nazwał rosyjskie plebiscyty „afrontem wobec zasad międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa”, przypomniał też, że głosowanie było wymuszane na Ukraińcach mieszkających na terytoriach kontrolowanych przez Rosję poprzez zastraszanie, „pod lufami” rosyjskich karabinów, w atmosferze lęku i przemocy.

Referenda były „daremną próbą zamaskowania czegoś, co sprowadza się do zagarnięcia ukraińskiej ziemi”, a USA i ich sojusznicy oraz partnerzy będą nadal wspierać Ukrainę w jej walce z rosyjską agresją - oświadczył.


– Całym sercem popieramy jedność, suwerenność, niepodległość i terytorialną integralność Ukrainy – podkreślił na zakończenie szef amerykańskiej dyplomacji. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej